› bieżące
16:08 / 04.07.2017

Wały szkwałowe i zalążek trąby powietrznej nad Elblągiem (+ zdjęcia)

Wały szkwałowe i zalążek trąby powietrznej nad Elblągiem (+ zdjęcia)

fot. facebook.com (Info Meteo - Elbląg / Paweł Breczko)

Nie raz zdarzało się, że mieliśmy chłodne lato, ale - jak słusznie zauważają pasjonaci z kanału Info Meteo - Elbląg  - jeszcze nigdy od maja do 4 lipca chłodne masy powietrza nie gościły nad Polską tak długo. Przy tym prognozują oni, że początek zimy 2017 / 2018 będzie nadzwyczaj ciepły.

Pogoda zawsze wyrównuje rachunki

- dodają.

Czy tak będzie w istocie nie wiemy. Wiemy jednak, że wszyscy ci, którzy wybrali się na wypoczynek zgrzytają zębami, są niepocieszeni, ewentualnie zanurzeni w wygodnym fotelu dają się porwać fascynującej lekturze. Są oczywiście jeszcze inne ciekawe formy spędzania czasu podczas takiej aury. Jakie? Puśćcie wodze waszej fantazji! :)

Nietrudno spostrzec, że pory roku nie są już tymi, które widzimy w kalendarzu, a rok rocznie sytuacja staje się pod tym względem coraz bardziej oczywista: pory roku ulegają zacieraniu się. Mamy coraz mniej prawdziwego lata i coraz mniej prawdziwej zimy. Większość z nas nie jest z tego powodu szczęśliwa. 

Dziś nad Elblągiem moglismy zaobserwować liczne wały szkwałowe Trafił się nawet zalążek trąby powietrznej, ale o tym za chwilę.

Komórka burzowa z charakterystycznym kowadłem znad Krynicy Morskiej widziana dziś z Elbląga, fot. Info Meteo - Elbląg (facebook.com/InfoMeteoElblag)

Czym jest wał szkwałowy? Krótko mówiąc, stanowi on szczególną formę chmury przypominającą poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej. Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania często pojawia się porywisty wiatr, nazywany szkwałem oraz intensywne opady. Często jest nazywana chmurą szelfową, ale te określenie nie jest prawidłowe.

A czym jest zalążek trąby powietrznej i jak wygląda? Jest to jej widoczna część, o charakterystycznym, stożkowatym kształcie. Tworzy się na skutek różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz trąby powietrznej. Na skutek niższego ciśnienia powietrze wznoszące się wewnątrz trąby ochładza się szybciej wraz ze wzrostem wysokości, niż wznoszące się powietrze o wyższym ciśnieniu, znajdujące się dalej od środka trąby powietrznej.

Prowadzący facebookowy profil Info Meteo - Elbląg zamieścili zdjęcie zalążka trąby powietrznej, który można było dzisiaj (4 lipca) zaobserwować nad północno-wschodnią częścią Elbląga podczas przesuwającej się tam formacji burzowej.

fot. facebook.com/InfoMeteoElblag

Dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką mamy informację. W dniach 25-27 sierpnia w Krakowie odbędzie się zlot Polskich Łowców Burz. W jego ramach wspólnie z Instytutem Informatyki Wydziału Fizyki Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej organizowana jest konferencja naukowa pt: "Rola technik cyfrowych w prognozowaniu gwałtownych zjawisk atmosferycznych". Rejestracja jest otwarta do 1 sierpnia 2017 r Więcej informacji znajdziecie pod adresem: lowcyburz.pl/konferencja_2017.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%