11:29 / 29.01.2014

Warbus już gotowy do jazdy. Przyjechały nowe autobusy

Warbus już gotowy do jazdy. Przyjechały nowe autobusy

fot. Bartłomiej Ryś

Od 1 lutego br. na ulice Elbląga wyjadą autobusy firmy Warbus. To kolejny przewoźnik, który wygrał przetarg na obsługę linii komunikacji miejskiej w Elblągu. Warbus przyprowadził już do Elbląga część swojego nowego taboru. My wiemy, że autobusy AMZ, które już stoją w bazie na ul. Junaków są wyposażone w klimatyzację.

Od soboty linie autobusowe w pakiecie nr 2, który obejmuje linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31 będzie obsługiwała warszawska firma Warbus. Przewoźnik przejął już bazę firmy ALP na ul. Junaków i tam właśnie pojawiły się nowe autobusy, które już wkrótce będzie można zobaczyć.

Na placu w bazie przy ul. Junaków można zobaczyć stojące dwa duże autobusy polskiej firmy AMZ (są wyposażone w klimatyzację) oraz dwa Mercedesy. Warbus ma także trzy nieco mniejsze pojazdy. Wkrótce przyjadą kolejne autobusy.

Przypomnijmy, że zgodnie z wymaganiami wobec nowego przewoźnika obsługującego linie nr 10, 11, 13, 17, 30 i 31, autobusy powinny być nowsze (docelowo średni wiek taboru nie powinien przekraczać 8 lat, przy czym żaden z autobusów nie może być wyprodukowany wcześniej niż 2007 r.), charakteryzować się niską podłogą (brak stopnia w drugich drzwiach autobusu oraz wysuwana platforma), zapewniać pasażerom odpowiednią wentylację i ogrzewanie, być wyposażone w system monitoringu wizyjnego.

Jak informuje firma Warbus, do obsługi linii w naszym mieście spółka przewidziano wprowadzenie 19 autobusów 12,11 i 9 metrowych zgodnych z wymogamia ZKM Elbląg. Wszystkie autobusy nie są starsze niż 2007 r. prod., natomiast 6 autobusów Iveco CrossWay będzie fabrycznie nowych. 3 Autobusy AMZ Kutno CitySmile 12 wyprodukowane są w 2012 oraz 2013 roku - ich charakterystyczną cechą jest stylistyka - tzw. uśmiech.

- Od samego początku jesteśmy zaangażowani w rozwój polskiego producenta autobusów, który do tej pory znany był z produkcji pojazdów militarnych - wyjaśnia Paweł Szymonik, dyrektor generalny firmy Warbus.

Lista Autobusów przeznaczonych do obsługi komunikacji miejskiej w Elblągu:

3 autobusy polskiego producenta AMZ Kutno CitySmile 122 autobusy Mercedes Citaro, 6 autobusów Iveco CrossWay 10,8 (do czasu wyprodukowania pojazdów tj. do 31 kwietnia 2014 w okresie przejściowym spółka będzie świadczyła usługi autobusami Volvo 7700 znanymi już z elbląskich ulic a wypożyczonymi od elbląskiej spółki ALP), 8 Autobusów MAZ 206.

- Ponadto pomimo plotek i obaw zatrudnienie znaleźli wszyscy pracownicy elbląskiego przewoźnika Alp - łacznie niespełna 60 osób. Wydłużony został również czas funkcjonowania dyspozytury oraz zaplecza technicznego Warbus sp . z o.o. i obecnie będzie to 24h/dobę 365 dni w roku przez cały okres 7 lat - dzięki temu na bieżąco będzie można korygować ewentualne opóźnienia oraz szybciej reagować na niedogodności, a co za tym idzie szybciej wysyłać autobusy rezerwowe w razie awarii - dodaje Paweł Szymonik.

ZKM podpisał z Warbusem umowę 17 stycznia 2014 r. Tymczasem przewoźnik musi zacząć świadczyć usługi już od 1 lutego br. To bardzo mało czasu. Podpisanie umowy mogło nastąpić dopiero po oddaleniu w dniu 8 stycznia 2014 r. przez Krajową Izbę Odwoławczą w Warszawie, odwołania od decyzji Zamawiającego (czyli ZKM w Elblągu), o wyborze nowego przewoźnika na świadczenie usług w ramach pakietu nr 2.
 

13
16
oceń tekst 29 głosów 45%

Zdjęcia ilość zdjęć 19