› bieżące
11:38 / 15.11.2021

Warsztaty dla uczniów elbląskich szkół w PWSZ

Warsztaty dla uczniów elbląskich szkół w PWSZ

fot. Nadesłane

Od 8 września br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu trwają warsztaty informatyczne dla uczniów klas III Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Zajęcia odbywają się w ramach inicjatywy Instytutu Informatyki Stosowanej PWSZ w Elblągu pod nazwą "Wyrównanie szans".

Pomysłodawcą oraz prowadzącym warsztaty jest Patryk Pieczarka, student III roku administracji systemów i sieci komputerowych na kierunku informatyka, natomiast opiekunem projektu – dr inż. Jacek Paluszak, dyrektor IIS PWSZ w Elblągu. Jednym z założeń kursu jest przygotowanie młodzieży do uzyskania dyplomu potwierdzającego posiadane kwalifikacje. Bezpłatne zajęcia o łącznej liczbie 20 godzin odbywają się na najnowszym oprogramowaniu i wysokiej klasy sprzęcie.

Tematyka warsztatów obejmuje systemy liczbowe, kodowanie oraz adresowanie IPv4, systemy operacyjne, systemy i serwery zarządzania oraz sieci komputerowe. Uczestnicy kursu, zaczynają od wstępu teoretycznego, jednak większość zajęć jest poświęcona ćwiczeniom praktycznym. – Powyższe aspekty zawodowe, stanowią podstawę, którą uczniowie bez problemu opanują na zajęciach. Taka wiedza z całą pewnością przyda się na studiach, gdzie będzie dalej pogłębiana – mówi Patryk Pieczarka.

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu to pierwsza, ale z całą pewnością nie ostatnia szkoła, której uczniowie zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach.

– Program kursu jest odpowiednio zróżnicowany dla liceów i techników – informuje Patryk Pieczarka. - Zainteresowanie ze strony młodzieży jest bardzo duże, dlatego prowadzimy wstępne rozmowy z kolejnymi szkołami średnimi.

– Warsztaty są tak przygotowane, by mogli wziąć w nich udział również uczniowie, którzy z informatyką nie mieli wcześniej nic wspólnego – dodaje dr inż. Jacek Paluszak. – Dajemy laikom świetną szansę na rozpoczęcie przygody z IT. Wszyscy wiemy jak bardzo prestiżowy, poszukiwany i dobrze płatny jest zawód takiego specjalisty w dzisiejszym cyfrowym świecie.

Instytut Informatyki Stosowanej PWSZ w Elblągu podejmuje liczne działania, które oprócz podniesienia poziomu praktycznej wiedzy informatycznej u uczniów szkół średnich mają również zadanie szerszego zacieśniania stosunków między społecznością akademicką a elbląską społecznością uczniowską. W ramach współpracy zaplanowano również udział uczniów w spotkaniach studenckich kół naukowych oraz licznych zajęciach i wykładach otwartych organizowanych przez Instytut Informatyki Stosowanej PWSZ w Elblągu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%