› zapowiedzi
12:54 / 17.05.2017

Warsztaty rzeźby ludowej

 Warsztaty rzeźby ludowej

fot. nadesłane

Dziedzictwo kulturowe Warmii jest szerokim zagadnieniem, już pod koniec maja będzie okazja do bliższego zapoznania się z jego fragmentem, jakim jest rzeźba ludowa. Uczestnicy dwudniowych warsztatów staną przed wyzwaniem – wyrzeźbieniem ludowej rzeźby warmińskiej. Organizatorzy Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, zapraszają do zapisów. Warsztaty przeprowadzone zostaną w ramach projektu „W zasięgu tradycji – dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur”.

Dzięki samodzielnej pracy w drewnie, uczestnicy zapoznają się z właściwościami materiału, sposobami prowadzenia dłut, ale także ze specyfiką przedstawień wizerunków świętych w rzeźbie ludowej. Zadanie będzie polegało na próbie odtworzenia bądź twórczego nawiązania do wybranych historycznych rzeźb. Zapewnione zostaną niezbędne materiały plastyczne, drewno lipowe, dłuta, woski oraz inne materiały. Warsztaty skierowane są dla młodzieży i osób dorosłych.

Jednym z przejawów pobożności wśród mieszkańców dawnej "Świętej Warmii" było właśnie rzeźbiarstwo, przekształcenie surowego materiału w formę rzeźbiarską – figurę świętego patrona. Warmińska tradycja rzeźbiarska uzupełnia się z inną formą kultu, tak nieodłącznie związanego z Warmią, którą są przydrożne kapliczki. To w nich znajdywały schronienie liczne figury i piety świętych. Istnieje możliwość, przekazania wykonanej pracy opiekunom kapliczek, w których pierwotne postaci świętych uległy zniszczeniu czy zostały skradzione.

Warsztaty odbędą się w Świetlicy w Przezmarku 24 maja i 25 maja 2017r. w godzinach od 12.00 do 17.00. Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona, a o udziale zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy przyjmowane są do 23 maja 2017 r. na adres ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Świetlicę w Przezmarku prowadzi Irena Marcińczuk, Prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego „Art.-Kom”.

Organizatorzy: Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Projekt dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%