› bieżące
16:12 / 18.12.2012

Warty 1 mln zł lokal, Miasto sprzeda za symboliczną złotówkę

Warty 1 mln zł lokal, Miasto sprzeda za symboliczną złotówkę

fot. Konrad Kosacz

Elbląski magistrat zamierza sprzedać zarządowi województwa lokal użytkowy w budynku przy ul. Browarnej, w którym swoją siedzibę ma Centrum Tańca „Promyk”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie kwota transakcji. Warte ponad milion złotych sale i pomieszczenia zostaną przekazane za symboliczną złotówkę.

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wystąpił do Prezydenta Elbląga z wnioskiem o sprzedaż, należącego do miasta lokalu niemieszkalnego usytuowanego w budynku przy ul. Browarnej 79-79a-80 i 81. Lokal jest siedzibą Centrum Tańca „Promyk”, działającego w ramach Centrum Spotkań Europejskich Światowid” w Elblągu – samorządowej instytucji kultury, prowadzonej przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Znajdują się w nim cztery pomieszczenia biurowe, trzy sale sportowe do nauki tańca, jedno pomieszczenie magazynowe, trzy pomieszczenia gospodarcze, dwie szatnie, trzy ubikacje, jedno pomieszczenie z natryskiem, jedno pomieszczenie techniczne i osiem korytarzy. Ich łączna powierzchnia użytkowa wynosi 497 m2.

Nabycie przez Zarząd Województwa siedziby Promyka, pozwoli na pozyskanie środków finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na jej modernizację.

W toku prowadzonego na wniosek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” postępowania o uwłaszczenie, ustalono, że pomieszczenia te są w posiadaniu Światowida oraz jego poprzedników prawnych co najmniej od 1984 r. Jednak z uwagi na brak wymaganego przepisami dokumentu potwierdzającego prawo zarządu lub użytkowania, nie było podstaw do uwłaszczenia.

W tej sytuacji, aby doszło do uregulowania tytułu prawnego do części nieruchomości, Miasto uznało za konieczne przeniesienie prawa własności lokalu na rzecz Województwa Warmińsko-Mazurskiego w drodze cywilnej.

Aktualna wartość rynkowa lokalu, określona w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego, wynosi 1 mln 58 tys. 900 zł. Wartość transakcji ustalono jednak na symboliczną złotówkę. Z taką propozycją zwrócił się do Prezydenta Elbląga Zarząd Województwa.

Wszystko odbędzie się zgodnie z prawem. Miasto bowiem może zbyć na rzecz województwa lokal Promyka za cenę niższą niż wartość rynkowa nieruchomości. Pozwala mu na to ustawa o gospodarce nieruchomościami.

Czy powyższa transakcja dojdzie do skutku? O tym zdecydują elbląscy radni na grudniowej sesji. To właśnie zgoda Rady Miejskiej potrzebna jest do zawarcia umowy sprzedaży lokalu.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 3