› poradnik
13:31 / 20.02.2014

Warunki najmu samochodów osobowych

Warunki najmu samochodów osobowych

Wypożyczanie samochodów w Polsce nie jest jeszcze zbyt powszechną praktyką, ale z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Auta wynajmują zarówno osoby prywatne jak i firmy, jednak warunki na jakich są one wynajmowane różnią się. Zobacz jakie musisz spełnić warunki, aby wypożyczyć samochód np. na wyjazd wakacyjny.

Wiek

Jednym z najważniejszych warunków stawianych przez wszystkich właścicieli wypożyczalni samochodowych jest wiek klienta. Zazwyczaj pojazd może wynająć osoba, która ukończyła  21 lat. Górna granica wieku określana jest na poziome 65-70 lat, przy czym należy zaznaczyć, że wiele firm nie posiada w regulaminie górnego ograniczenia wieku.

Doświadczenie  kierowcy

Auto może wynająć jedynie osoba posiadająca prawo jazdy. Wypożyczalnie samochodów nierzadko wymagają, aby kierowca posiadał co najmniej roczne doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

Dokumenty

Wypożyczając samochód należy przedstawić dokument poświadczający umiejętność kierowania pojazdem – prawo jazdy, oraz dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty lub paszport. W przypadku cudzoziemców może okazać się konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Kaucja

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj pobierają kaucję na poczet wynajętego pojazdu. Wysokość kaucji uzależniona jest od firmy, w której wynajmuje się auto oraz od wartości samochodu. W zależności od polityki firmy kaucja może być wpłacona gotówką, albo zakładana jest blokada na środki znajdujące się na karcie kredytowej klienta.

Paliwo

Każda wypożyczalnia samochodów ma własną politykę paliwową. Można się zatem spotkać z tym, że wynajmuje się pojazd z pełnym bakiem i taki trzeba oddać, albo paliwo wliczone jest w cenę wynajmu. Warunki dotyczące tankowania warto sprawdzić przed wypożyczeniem auta.

Wyjazdy zagraniczne

Niektóre wypożyczalnie pojazdów pozwalają na wyjazdy zagraniczne wynajętym autem, a inne nie. Warto jednak pamiętać, że możliwość wyjazdu poza granice państwa jest dodatkowo płatna.

Zwrot samochodu

Zwrot wynajętego pojazdu powinien nastąpić zgodnie z zapisami umowy najmu. Ponadto regulamin wypożyczalni może także precyzować inne warunki obowiązujące podczas zwrotu pojazdu takie jak np. to, że bak powinien być pełny a samochód umyty.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%