› bieżące
10:58 / 31.05.2017

Ważą się losy Dowództwa 16 PDZ. Stanowisko senatora RP Jerzego Wcisły

Ważą się losy Dowództwa 16 PDZ. Stanowisko senatora RP Jerzego Wcisły

Senator Jerzy Wcisła interweniował w Senacie w sprawie wyjaśnienia pogłosek o wyprowadzeniu sztabu 16 PDZ z Elbląga.

Poniżej prezentujemy oświadczenie złożone przez senatora Jerzego Wcisła podczas 38. posiedzenia Senatu RP w dniu 1 czerwca 2017 roku skierowane do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

Szanowny Panie Ministrze

Niewiele ponad miesiąc temu w Elblągu przyjmowaliśmy dowódcę Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód NATO. Uczestniczyłem w tej uroczystości, ważnej dla Elbląga i ważnej dla bezpieczeństwa Polski. Była ona sygnałem, że wieloletnie, realizowane przez wiele rządów Rzeczypospolitej starania Polski o zwiększenie bezpieczeństwa tzw. Flanki Wschodniej wchodzą w fazę realizacji.

Wystąpienia generałów, dowódców 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej jak i tworzonej Dywizji NATO jak i rozmowy z oficerami wskazywały, że sztaby obu jednostek będą ze sobą współpracowały i że ulokowanie obu sztabów w Elblągu jest przemyślanym projektem wojskowym.

Współgra z takim myśleniem decyzja Rządu RP o tym, że budowa kanału przez Mierzeję ma znaczenie militarne.

Wszystkie te decyzje mają głębokie zrozumienie w Elblągu, we władzach samorządowych, jak i politykach związanych z tym miastem – ośmielam się twierdzić – niezależnie od opcji politycznej.

Wiemy, że będąc miastem ujmowanym w strategiach wojskowych, kierujemy na siebie pewne zagrożenia, ale OD ZAWSZE ten kierunek był akceptowany. Elbląg jest po prostu PRZYJAZNY OBECNOŚCI WOJSKA.

Udowodnił to niejednokrotnie. Przypomnę, że dywizja stacjonuje w Elblągu od 1949 roku, a w 1998 roku, wśród argumentów, które zdecydowały o pozostawieniu dywizji w Elblągu – a nie w Olsztynie – zadecydował właśnie przyjazny dla wojska klimat i wsparcie, jakie wojsko otrzymywało od lokalnego samorządu.

Dzisiaj dochodzą do mnie informacje, że rozważana jest decyzja o przeniesieniu Sztabu 16 PDZ z Elbląga do innej miejscowości.

Nie ma w Elblągu akceptacji dla pomysłu wyprowadzania sztabu 16 PDZ, nie ma także mojej akceptacji. Poza faktem samym w sobie, mamy prawo mieć obawy, że po wyprowadzeniu sztabu nastąpią dalsze ruchy ograniczające rangę wojskową Elbląga.

Gdyby ulokowanie sztabu NATO w Elblągu miało skutkować wyprowadzeniem 16 PDZ, to uznalibyśmy to jako karę dla miasta, za kilkudziesięcioletnie sprzyjanie obecności wojska w naszym mieście. Mamy bowiem świadomość, że obecność Sztabu NATO ma charakter tymczasowy, a sztab Polskiego Wojska w Elblągu jest elementem nieodłącznie kojarzonym z naszym miastem.

1. Proszę Pana Ministra o informację, czy rzeczywiście rozważana jest koncepcja wyprowadzenia sztabu 16 PDZ z Elbląga?

2. Jeśli tak, to jak to możliwe, że przez dziesięciolecia taki sztab w Elblągu miał swoje uzasadnienie, że jeszcze miesiąc temu dowódcy 16 Dywizji i Dywizji NATO byli przekonani, że będą dowodzili swoimi jednostkami z Elbląga, a dzisiaj już ta strategia jest nieaktualna?

3. Jeśli tak, to co Pan minister powie samorządom, które wspierały przez wiele lat stacjonujące w ich obrębach wojska, a dziś dowiadują się, że nie ma to, żadnego znaczenia?

4. Wreszcie, proszę Pana Ministra o informację, czy istnieje jakaś spójność między decyzjami o ulokowaniu sztaby dywizji NATO w Elblągu, budowie kanału dla celów bezpieczeństwa kraju, a więc wzmacnianie obronności regiony elbląskiego, a decyzją o wyprowadzeniu sztaby 16 PDZ z Elbląga, a więc jego osłabieniem?

Mam nadzieję Panie Ministrze, że odpowiedź na moje pytania będzie krótka, ograniczona do informacji, że sztab 16 PDZ zostanie w Elblągu.

Mam też nadzieję, że jeśli rozważany był wariant wyprowadzania sztabu 16 PDZ z Elbląga, to przedstawione wyżej argumenty wpłyną na decyzję o pozostawieniu tegoż sztabu w Elblągu.

Jerzy Wcisła, Senator RP

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Posłanka Gelert apeluje do ministra Macierewicza

27.05.2017 komentarzy 6

Poniżej publikujemy list posłanki Elżbiety Gelert (PO) do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.   Do Ministra Obrony Narodowej W sprawie...

Jacek Protas złożył interpelację w sprawie przeniesienia dowództwa elbląskiej dywizji

30.05.2017 komentarzy 4

Jak plany przeniesienia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga mają się do zapowiadanego wzmacniania obronności terenów przygranicznych? Z takim...

Prezydent podejmuje kolejne działania w celu pozostawienia Dowództwa 16 PDZ w Elblągu

02.06.2017

31 maja odbyła się zwołana na wniosek prezydenta Witolda Wróblewskiego nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której przedłożony został projekt...

Andrzej Kobylarz zapowiada działania, które mogłyby przyczynić się do zmiany decyzji szefa MON

04.06.2017 komentarzy 1

Ministerstwo Obrony Narodowej w odpowiedzi na zapytanie nr 2562 posła Andrzeja Kobylarza (Kukiz’15), poinformowało o konieczności rozpatrzenia raportu...

"Podjęcie starań" zamiast "sprzeciwu". Radni znaleźli kompromis w sprawie 16. PDZ

05.06.2017

Dwie nadzwyczajne sesje Rady Miejskiej w ciągu zaledwie 6 dni (31 maja i dzisiaj - 5 czerwca). To efekt decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej o dyslokacji...