› inwestycje drogowe
04:46 / 30.09.2017

Ważą się losy rozbudowy średniowiecznej „Ścieżki Kościelnej”. Mieszkańcy odwołali się od decyzji prezydenta

Ważą się losy rozbudowy średniowiecznej  „Ścieżki Kościelnej”. Mieszkańcy odwołali się od decyzji prezydenta

fot. archiwum elblag.net

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podjął decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na przebudowie i rozbudowie ulicy Bednarskiej w Elblągu wraz ze  „Ścieżką Kościelną". Trzech elblążan odwołało sie od niej do Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego, który uchylił decyzję, ale tylko w części drugiej. 

Witold Wróblewski, prezydent Elbląga wszczął postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn. „Przebudowa wraz z rozbudową ulicy Bednarskiej w Elblągu - Ścieżka Kościelna"  i poinformował o tym osoby, których to dotyczy.

W odpowiedzi Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości V przy ul. Rybackiej 34-36 w Elblągu wskazał, że ustawa o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji w zakresie dróg publicznych nie jest podstawą do wywłaszczenia nieruchomości pod chodnik, którym ma być „Ścieżka Kościelna”, stanowiąca osobny ciąg komunikacyjno-pieszy 

- czytamy w uzasadnieniu uchylenia decyzji przez wojewodę.

Prezydent argumentował w odpowiedzi, że przedmiotowa inwestycja w celu funkcjonalnego połączenia dróg publicznych, jak również odtworzenie średniowiecznego przejścia między kościołami Starego Miasta przewiduje rozbudowę istniejącego pasa drogowego ul. Bednarskiej poprzez włączenie „Ścieżki  Kościelnej”. Stanowi ona ulicę o wyłącznym ruchu pieszym. Zatem jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowana przestrzennego Starego Miasta i obowiązującymi przepisami.  

Prezydent wydał decyzję o przebudowie i rozbudowie ulicy Bednarskiej w Elblągu wraz  „Ścieżką Kościelną”. Od niej odwołało się trzech elblążan. 

Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski uchylił sporną decyzję, ale  tylko w części drugiej. 

 Ścieżka kościelna ( jak sama nazwa poniekąd wskazuje ) nie jest drogą publiczną i nie można stosować przy jej przebudowie ,,specustawy'' (do ul. Bednarskiej tak). Dlatego jej przebudowa musi się odbyć na podstawie pozwolenia na budowę, a nie zrid-em (zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej).
Decyzję uchyliliśmy tylko w części dotyczącej ścieżki, reszta inwestycji może być realizowana 

- wyjaśnia Bożena Ulewicz doradca/rzecznik prasowy wojewody 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 5