Wciąż niewiele elblążanek korzysta z bezpłatnych badań mammograficznych
fot. http://www.menopauza.pl
30 Pań w wieku 50 – 69 lat skorzystało z bezpłatnego badania mammograficznego, które można było wykonać w minioną sobotę w Szpitalu Miejskim w Elblągu. Pod koniec ubiegłego roku Szpital zorganizował kilka „Białych Sobót”. Frekwencja była podobna do tegorocznej.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie, lub przy leczeniu hormonalnym. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. W populacjach, w których nie wykonuje się badań profilaktycznych występuje wysoka umieralność z powodu zaawansowanego stadium choroby.
- Na szczęście coraz więcej kobiet zaczyna się badać regularnie, czyli co dwa lata – podkreśla Katarzyna Stasiak rzecznik prasowy SPSZOZ Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu. Niestety nadal występuje spora grupa pań, które uważają, że tego typu schorzenia ich nie dotyczą, gdyż np. nigdy nie występowały w rodzinie.
Niezwykle istotną metodą wczesnego wykrywania raka piersi oraz innych nieprawidłowości jest mammografia. Dzięki nowoczesnemu aparatowi Siemens Mammomat 1000, jaki posiada Szpital Miejski im. Jana Pawła II, istnieje możliwość wczesnej diagnostyki i szybkiej reakcji na ewentualnie zachodzące zmiany nowotworowe.
Szpital Miejski prowadzi program badań mammograficznych finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet w wieku 50 do 69 lat spełniających jedno z poniższych kryteriów:
1) nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
2) otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku poprzedzającym pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka: - rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub - mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub BRCA 2.
Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza ogólnego, należy jednak zabrać ze sobą dowód osobisty. Rejestracji można dokonać osobiście w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Elblągu, ul Żeromskiego 22, I piętro, lub telefonicznie pod numerem 055 230 42 25. Godziny możemy dostosować do pacjentek, badanie można wykonać także po południu.
Z uwagi na zainteresowanie badaniami oraz możliwość dotarcia do jak największej grupy kobiet, Szpital Miejski ma w perspektywie powtarzanie tego typu akcji.