› bieżące
06:45 / 18.04.2013

We Fromborku powstanie edukacyjny Park Astronomiczny

We Fromborku powstanie edukacyjny Park Astronomiczny

Obserwowanie nieba przy pomocy takich instrumentów astronomicznych, jakimi posługiwali się astronomowie od XVI w. po dzień dzisiejszy? Wkrótce będzie to możliwe w Parku Astronomicznym we Fromborku.

Projekt ,,Park astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku" zakłada rozbudowanie istniejącego obserwatorium astronomicznego w miejscu zwanym Górą Żurawią (ok. 2 km na południe od Fromborka) – powstaną nowe pawilony obserwacyjne, przeznaczone na instrumenty astronomiczne, które muzeum posiada w swoich zbiorach. Wśród nich znajdują się dwa XIX-wieczne teleskopy, instrument przejściowy Bamberga oraz XX-wieczna kamera do wykonywania zdjęć sztucznych satelitów ziemi. Aby odwiedzający w przyszłości to miejsce mogli zapoznać się z przedteleskopowymi sposobami obserwacji nieba, specjalnie dla parku zostanie wykonana rekonstrukcja instrumentarium Mikołaja Kopernika.

Planowana jest także rekonstrukcja XVII-wiecznych lunet, tzw. kaliskich, które były używane przez Jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam na Słońcu. Muzeum przewiduje budowę czterech nowych pawilonów obserwacyjnych oraz nowego budynku administracyjnego, w którym będzie się mieściła sala recepcyjna, sala dydaktyczna i zaplecze socjalne. Wszystkie obiekty Parku Astronomicznego zostaną połączone odpowiednio opisanymi ścieżkami dydaktycznymi.

Przedsięwzięcie prowadzone jest przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, realizacja zaplanowana jest na lata 2013 - 2014 (otwarcie zaplanowane jest na wrzesień). Projekt - warty ponad 1,47 mln zł - został dofinansowany przez Europejski Fundusz Rybacki z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” (wartość dofinansowania wyniosła prawie milion zł).

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%