› bieżące
08:18 / 01.06.2015

Wędrówka po krainie odnawialnych źródeł energii

Wędrówka po krainie odnawialnych źródeł energii

fot. Nadesłane

Przyszli technicy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu rozpoczęli swoją wędrówkę po krainie odnawialnych źródeł energii. 26 i 27 maja mieli okazję odwiedzić trzy zakłady produkujące czystą energię.

Pierwszy krok postawili w Energa-Kogeneracja. W ubiegłym roku w tej elektrociepłowni został uruchomiony nowy blok biomasowy. Dzięki niemu Energa zaopatruje mieszkańców Elbląga w ekologiczne ciepło. Jednak elektrociepłownia to nie tylko ciepło, podczas jego produkcji produkowany jest również prąd. Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Zarówno ciepło, jak i prąd powstają dzięki spalaniu biomasy. Jest to bardzo ekologiczne, ponieważ podczas spalania biomasy emisja dwutlenku węgla (CO2) jest nieznaczna. Dane szacunkowe wskazują, że nowy blok biomasowy zmniejszy o ponad 150 tys. ton rocznie emisję CO2, w porównaniu do instalacji o podobnej mocy opalanej węglem. Przyczyni się to do ochrony klimatu i poprawi jakość powietrza w naszym regionie.

Drugi krok uczniowie postawili w Michałowie. Tu obejrzeli wybudowaną w 2010 r. elektrownią wodną na rzece Nogat. Zainstalowano w niej trzy turbiny Kaplana RKT 1600 z generatorami asynchronicznymi o mocy 160 kW każdy. Produkcja prądu w elektrowni wodnej nie powoduje emisji szkodliwego CO2 do atmosfery. Dzięki temu nie zanieczyszczamy naszych pięknych Żuław.

Trzeci krok nasi specjaliści od odnawialnych źródeł energii postawili w nowoczesnej biogazowni rolniczej w Boleszynie. Biogazownia produkuje biogaz jako paliwo gazowe. Wykorzystuje do tego celu: - odpady fermowe (uciążliwe płynne i stałe odchody zwierzęce), - kiszonkę z kukurydzy, - wywar z gorzelni, - inne pozostałości przemysłu rolno-spożywczego.

Biogazownia zasila układ kogeneracyjny o mocy 1MW energii elektrycznej i 1,2 MW energii cieplnej. Jest to przykład dobrej inwestycji, na której skorzystali zarówno rolnicy, jak i lokalna społeczność. Produkcja i energetyczne wykorzystanie biogazu rolniczego, jest obecnie jedną z najkorzystniejszych metod pozyskiwania energii odnawialnej. Technologia ta rozpowszechniona jest w krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy i Szwecja. Jak widać na przykładzie Biogazowni w Boleszynie powoli zaczyna pojawiać się i w Polsce.

Jerzy Pędzisz ZSIŚiU

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%