› bieżące
12:11 / 01.08.2013

Wernisaż wystawy fotograficznej: Meteoryty

Wernisaż wystawy fotograficznej: Meteoryty

fot. Biblioteka Elbląska

W piątek 2 sierpnia o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej na wernisaż wystawy fotograficznej „Meteoryty” Marzenny Szymańskiej.

Meteoryty to pozostałości drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Upraszczając, to kosmiczne kamienie, które spadły na Ziemię. Meteoryty od zawsze wzbudzały zainteresowanie, jak wszystko co jest odpryskiem Kosmosu. Ci jednak, którzy spodziewają się, że na wystawie zobaczą kamienie właśnie, mogą czuć się zawiedzeni. Wystawa fotograficzna Marzenny Szymańskiej będzie, owszem, wystawą prawdziwych meteorytów, ale nie tych skalnych... Zacznijmy jednak od początku.... Nie byłoby wystawy „Meteoryty” Marzenny Szymańskiej, gdyby nie książka Marka Stokowskiego „Stroiciel lasu”. To właśnie lektura tej powieści zainspirowała artystkę do stworzenia wystawy, którą będzie można zobaczyć w bibliotece.

Marzenna Szymańska o wystawie:

„Meteoryty” przywędrowały do mnie wraz z ukończeniem lektury książki pt. „Stroiciel lasu”. Okazało się bowiem, że w swoim archiwum fotograficznym posiadam zdjęcia ilustrujące owe dziwne zdania, które co jakiś czas pojawiały się w głowie bohatera powieści-M. Dzięki współpracy z autorem książki, p. Markiem Stokowskim, który od początku mnie wspierał i zachęcał do stworzenia duetów: zdjęcie+tekst oraz dzięki Kindze Dybek-graficzce, która tę moją wizję tak pięknie zaprojektowała, możecie także Państwo zobaczyć i dowiedzieć się czym są najprawdziwsze meteoryty.

Wystawa jest przykładem na to, jak bardzo tekst może wpływać na odbiorcę i inspirować do tworzenia artystycznych kreacji. Właśnie ze zderzenia tekstu i wyobraźni artystki powstała owa wystawa.

Bohater książki Marka Stokowskiego M. od czasu do czasu dostaje w głowę "meteorytem" – myślą pojawiającą się nagle i nie wiadomo skąd. Są to meteoryty w rodzaju: „ROŚLINY SĄ CICHE” „PRZYCUPNĄŁ W KAŁUŻY POD DŹWIGIEM I ZASNĄŁ. POKUSA JEST WIECZNA.” „ZOSTAWMY TO WSZYSTKO. JEST DOBRZE. ŻEGLUJMY JAK MODRZEWIE.”

NOTA O AUTORCE ZDJĘĆ I POMYSŁODAWCZYNI CYKLU: Marzenna Szymańska, urodzona w 1977 roku, w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz podyplomowych studiów pedagogicznych. Fotograf i animator kultury. Współtwórca otwockiej Pracowni Rozwoju KALEJDOSKOP, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii.

NOTA O AUTORZE „Stroiciela lasu”: Marek Stokowski, urodzony w roku 1957 w Warszawie. Poeta, prozaik, autor książek beletrystycznych i edukacyjnych. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego studium działań edukacyjnych w muzeach. Na co dzień kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Zna każdy zakamarek Zamku. Wydał tom wierszy „Dzień nad ciemną rzeką” (1996), zbiór humoresek „Sny dla dorosłych i dla dzieci” (1998), prozę dla młodzieży oraz kilka książek edukacyjnych o zakonie krzyżackim i jego zamkach, powieści „Samo-loty” (2005) oraz „Stroiciel lasu (2010). Ta ostatnia zapewne znana jest słuchaczom radiowej Trójki, gdzie była czytana przez Dariusza Basińskiego i Jadwigę Basińską z Kabarety Mumio. Nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2011 (za 2010 rok).

NOTA O AUTORCE PROJEKTU GRAFICZNEGO „METEORYTÓW”: Kinga Dybek, urodzona w 1981 roku w Krakowie. Absolwentka Projektowania Graficznego krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego. Na co dzień zajmuje się tworzeniem projektów graficznych dla agencji reklamowych. Tworzy także autorskie projekty kolekcji dla polskich firm rowerowych. Od niedawna zajmuje się także ilustracją i projektowaniem książek.

Wernisaż wystawy „Meteoryty” odbędzie się w piątek 2 sierpnia o godz. 18.00 w Galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia w godzinach otwarcia biblioteki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%