› bieżące
13:53 / 05.11.2013

Wiadukt nadal groźny. Ustawiono kolejne podpory

Wiadukt nadal groźny. Ustawiono kolejne podpory

fot. Konrad Kosacz

Wiadukt w ciągu ul. Nowodworskiej nadal nie jest bezpieczny. Firma Vistal Construction z Gdyni ustawiła kolejne dwie podpory, aby zażegnać groźbę zawalenia się obiektu. Jednak jak mówią przedstawiciele firmy – potrzebny tu będzie kompleksowy remont. Zostanie on przeprowadzony w 2014 r.

W połowie lipca br. zakończyły się prace przy montażu podpór, które ustawione zostały w miejscu uszkodzonych filarów wiaduktu nad linią kolejową w ciągu ul. Nowodworskiej. W związku z tym, że obiekt został zabezpieczony mogą się już po nim poruszać pojazdy o ciężarze do 30 ton, natomiast utrzymane zostało ograniczenie prędkości do 20 km/h. Przypomnijmy, że miasto wyłoniło firmę, która wykonała tymczasowe podparcie dla filarów wiaduktu nad linią kolejową w ciągu ulicy Nowodworskiej.

Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma VISTAL CONSTRUCTION Sp. z o.o., z siedzibą w Gdyni, która była zobowiązana do: a) opracowania projektu technologicznego i wykonania na tej podstawie rusztowania, które podeprze konstrukcję wiaduktu, b) dzierżawy rusztowań (konstrukcji tymczasowych) w okresie od ich wykonania do lipca 2014 r., c) kontroli i utrzymania właściwego stanu technicznego rusztowań (konstrukcji tymczasowych) w okresie od daty wykonania do lipca 2014 r.

W pierwszej kolejności zostało wykonane tymczasowe podparcie obiektu dla podpór w najgorszym stanie technicznym tj. nr 13 i 17. Co ważne, wykonawca na wniosek Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg zobowiązał się do wykonywania prac przy zachowaniu ruchu kołowego, z wyłączeniem okresu związanego z zaklinowaniem i bezpośrednim oparciem konstrukcji nośnej wiaduktu na podporach tymczasowych.

Teraz firma ustawia kolejne podpory. Prace przy tym etapie zostaną zakończone do końca tego tygodnia. Na początku lipca br., na zlecenie Urzędu Miejskiego w Elblągu zostały wykonane badania skali zniszczeń podpór wiaduktu. Ekspertyza została opracowana i wykazała konieczność wykonania w trybie natychmiastowym zabezpieczenia obiektu poprzez podparcie jego w osiach podpór dwudzielnych nr 13 i 17, następnie w osiach nr 4 i 8.

Podparcie to pozwoli na użytkowanie obiektu. Następnie należy przeprowadzić remont obiektu, co zostanie zaplanowane na 2014 r.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Wiadukt się sypie. Będzie remont w 2014 r.

06.07.2013 komentarzy 20

Według naszych informacji, wiadukt na trasie Unii Europejskiej może zostać zamknięty. Powód? – Most się sypie – mówi nam nasz Czytelnik....

Wiadukt już podparty i zabezpieczony

30.07.2013

Wczoraj zakończyły się prace przy montażu podpór, które ustawione zostały w miejscu uszkodzonych filarów wiaduktu nad linią kolejową w ciągu...

Daj znać. Wiadukt kolejowy grozi zawaleniem?

27.09.2013 komentarzy 1

Trwają prace związane z naprawą wiaduktu na ul. Nowodworskiej. Obiekt został zabezpieczony i czeka na gruntowny remont. Tymczasem nasz Czytelnik alarmuje, że w...

Wiadukt w kiepskim stanie. Potrzebny gruntowny remont

23.12.2013 komentarzy 1

W 2014 r. nastąpi gruntowny remont wiaduktu w ciągu ul. Nowodworskiej. Urząd Miejski już zaczął poszukiwania firmy, która wykona dokumentację projektową...

Zdjęcia ilość zdjęć 21