› bieżące
12:22 / 14.07.2016

Wiceprezydent i Radni walczą z hejtem w elbląskich mediach

Wiceprezydent i Radni walczą z hejtem w elbląskich mediach

fot. Bartłomiej Ryś / archiwum elblag.net

Na elbląskim rynku funkcjonuje przynajmniej kilkanaście przeróżnych redakcji. Elbląskie media wiodą prym przede wszystkim w internecie gdzie, niestety, często „króluje” tak zwany hejt. To właśnie z nienawiścią w komentarzach chcą walczyć Radni i wiceprezydent Janusz Nowak. Wszystkie redakcje otrzymały apel, w którym uprasza się dziennikarzy i wydawców o „zwrócenie większej uwagi na tego typu zachowania i eliminowanie ich z przestrzeni publicznej”.

Pomysł z wystosowaniem apelu Prezydenta do elbląskich mediów „wypłynął” na posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Mając na uwadze przeciwdziałanie przemocy i ograniczenie agresywnych zachowań w sieci internetowej' Komisja oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki RM w Elblągu wnioskuje do Prezydenta Miasta o wystosowanie do elbląskich mediów apelu, mającego na celu większe moderowanie wpisów-komentarzy zamieszczanych pod publikowanymi na swoich stronach artykułami.

Powyższy wniosek Komisja przyjęła jednogłośnie 9 głosami „za”.

Prezydent pozytywnie odniósł się do powyższego pomysłu. Do elbląskich mediów trafił więc apel sygnowany podpisem wiceprezydenta Janusza Nowaka:

W związku z negatywnym zjawiskiem, jakim są agresywne i wulgarne komentarze zamieszczane pod artykułami w elbląskich mediach elektronicznych, zwracam się do wydawców i redakcji lokalnych portali internetowych z gorącym apelem o zwrócenie większej uwagi na tego typu zachowania l eliminowanie ich z przestrzeni medialnej Pragnę podkreślić, Że jestem zwolennikiem otwartości debaty publicznej i swobodnej wymiany poglądów, którą gwarantuje lnternet. Jednak agresja słowna nie ma nic wspólnego z rzeczową wymianą argumentów i służy jedynie obrażaniu drugiego człowieka.

Nasza redakcja już od dawna walczy z hejtem. Staramy się usuwać wszystkie komentarze, które są jedynie zwykłą, niepopartą żadnymi faktami krytyką. Jesteśmy jednak tylko ludźmi i niekiedy zdarza się, że coś ominie nasz wzrok. Na szczęście każdy komentarz można zgłosić do ponownej moderacji lub, co jest wyjątkowe na tle wszystkich redakcji, mamy możliwość oznaczenia komentarza jako „hejtu”. Efekty są dziś dobrze widoczne – odsłony serwisu są na podobnym poziomie, co wcześniej, a negatywnych komentarzy praktycznie brak.

Deklarujemy się jednak, że będziemy zwracać baczniejszą uwagę na to, co dopuszczamy do publikacji. Elblag.net przyłącza się do apelu!

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%