Widoki z katedralnej wieży - jedne z najpiękniejszych tego typu w Polsce (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Wieża katedry pw. św. Mikołaja w Elblągu to jeden symboli miasta; jednocześnie stanowi ona jedną z najważniejszych atrakcji na mapie turystycznej Elbląga. Wejście na taras widokowy wymaga pokonania 366 stopni schodów i znajduje się na wysokości 67,08 m. Jest to najwyższa po prawej stronie Wisły i jedna z najwyższych budowli tego typu w kraju. Zaledwie 9 wież kościelnych w Polsce jest od niej wyższych.
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu mierzy 97 metrów wysokości. Najwyższa w Polsce jest wieża bazyliki w Licheniu, której wysokośc wynosi 141,5 m. Wyższe od naszej są jeszcze: kolegiata św. Marii Magdaleny w Poznaniu (114,8), bazylika archikatedralna św. Jakuba w Szczecinie (110,18 m), bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi (104,5 m), Kościół Mariacki w Chojnie (woj, zachodniopomorskie,102,63 m), katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy (101,21), kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie (101 m), kościół św. Jana w Stargardzie (99 m), archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (97,5).
Wieża ma bardzo długą i burzliwą historię 24 października 1906 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę, a właściwie rekonstrukcję. Pierwsza wieża katedry powstała w drugiej połowie XIV wieku, natomiast ostateczny kształt uzyskała w XVII wieku. Niestety wielki pożar miasta w 1777 roku zniszczył ją całkowicie.
Przez kilkadziesiąt lat po wojnie wieżę można było podziwiać jedynie z dołu. Od zaledwie kilku lat możemy również obserwować rozpościerające się z niej wspaniałe widoki na miasto i okolice. Podobno w przypadku dobrej widoczności można zobaczyć nawet zamek w Malborku.
Wieża została udostępniona dla turystów w 2015 roku. Jej rewitalizacja kosztowała około 3 mln 800 tys. złotych (w tym również pobliskiego skweru). Większość tej kwoty pochodziła z unijnego programu Warmia i Mazury. Miasto przeznaczyło na ten cel 970 tys. zł, a parafia 240 tys. zł.
Poniżej opublikowaliśmy regulamin korzystania z wieży. Polecamy również zapoznanie się z naszą fotogalerią.
Regulamin
- Korzystanie z wieży odbywa się na własną odpowiedzialność.
- Wieża Widokowa jest obiektem ogólnodostępnym.
- Wstęp na Wieżę jest bezpłatny.
- Korzystanie z Wieży odbywa się na własną odpowiedzialność.
- Wieża udostępniana jest w okresie od 15 kwietnia do 15 października w dniach:
- poniedziałek – nieczynne
- wtorek–piątek, w godz. 10.00–17.00
- sobota, w godz. 10.00–14.00
- niedziela, w godz. 14.00–17.00
- Zabrania się korzystania z Wieży podczas Mszy Św. oraz innych nabożeństw i uroczystości kościelnych.
- Grupy zorganizowane należy wcześniej zgłosić pisemnie bądź telefonicznie do Informacji Turystycznej czynnej: poniedziałek–piątek, w godzinach: 10.00 – 16.00, tel: 55/239-33-77, email; ielblag@umelblag.pl, z podaniem terminu i ilości osób. Adres: Ratusz Staromiejski ul. Stary Rynek 25, 82-300 Elbląg
- Grupy zorganizowane muszą mieć co najmniej jednego opiekuna na 15 uczestników, odpowiedzialnego za członków grupy podczas całego czasu przebywania w obiekcie. Opiekun grupy ponosi odpowiedzialność za skutki zachowania uczestników grupy.
- Ze względów bezpieczeństwa liczba osób jednocześnie przebywających w wieży od poziomu +2 jest ograniczona do 10 osób.
- Wejście na Taras Widokowy Wieży na poziom +5 na wysokości 67,08 m wymaga pokonania 366 stopni schodów, w związku z tym niewskazane jest wchodzenie na wieżę osobom cierpiącym na lęk wysokości, z wadami serca, dysfunkcjami narządów ruchu lub innymi schorzeniami, które mogą być przyczyną wypadku.
- Maksymalny czas przebywania zwiedzających powyżej poziomu +2 wynosi 20 minut. Przebywający na Wieży zobowiązani są do bezwzględnego stosowania się do poleceń i uwag uprawnionego pracownika udostępniającego obiekt.
- Do poziomu +2 wejście i zejście odbywa się dwiema osobnymi klatkami schodowymi, od poziomu +2 wejście i zejście następuje tymi samymi schodami.
- Zwiedzający muszą posiadać odpowiednie obuwie umożliwiające bezpieczne wejście jak i zejście z wieży.
- Podczas wchodzenia i schodzenia z Tarasu Widokowego należy zachować ostrożność ze względu na wąskie przejścia i duży kąt nachylenia schodów.
- Dzieci do 12 roku życia mogą wejść na Taras Widokowy tylko pod opieką dorosłych. Za bezpieczeństwo dzieci odpowiadają rodzice lub opiekunowie. Dzieci, mogą podchodzić do balustrad, tylko w towarzystwie osób dorosłych.
- Zakaz wejścia na Taras Widokowy mają osoby po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Personel może odmówić wpuszczenia na Taras Widokowy osoby zachowujące się agresywnie wobec personelu i innych osób przebywających w budynku.
- Administrator ma prawo wyprowadzić z Tarasu, osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy regulaminu, stwarzające zagrożenie dla siebie i innych osób przebywających na Tarasie.
Na terenie tarasu obowiązuje zakaz:
• niszczenia sprzętu
• zrzucania na zewnątrz obiektu wszelkich przedmiotów,
• wnoszenia toreb, plecaków lub innego bagażu podręcznego uniemożliwiającego swoimi gabarytami poruszanie się drogami komunikacyjnymi,
• wspinania, przechylania się i wchodzenia na barierkę tarasu widokowego,
• wspinania po elewacji i siatce zabezpieczającej tarasu,
• wnoszenia oraz spożywania napojów alkoholowych i substancji odurzających, palenia papierosów i innych używek,
• wnoszenia substancji łatwopalnych, toksycznych, wybuchowych oraz przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych,
• karmienia ptaków.
- Taras nie jest udostępniany dla zwiedzających w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Toalety znajdują się w budynku Domu Parafialnego przy ul. Mostowa 18.
- Parafia Katedralna p. w. św. Mikołaja w Elblągu, jako zarządca obiektu, nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia ciała, inne wypadki oraz szkody osobowe materialne wynikające z naruszenia regulaminu i poleceń obsługi oraz ogólnych zasad BHP przez osoby zwiedzające.
Wstęp na wieżę jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu.