› bieżące
17:42 / 17.06.2014

Widzę ciemność, czyli dlaczego dźwig na budowie nie jest oświetlony?

Widzę ciemność, czyli dlaczego dźwig na budowie nie jest oświetlony?

fot. Bartłomiej Ryś

Jeden z Czytelników w przesłanej do nas wiadomości pyta: dlaczego dźwig na budowie nowego sądu nie jest oświetlony? Czy nie powinien mieć charakterystycznych czerwonych świateł na rogach, podobnie do tych, które są zamontowane na dźwigach budowy CH Ogrody? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Wokół budowy nowego gmachu sądu przy ulicy Płk. Dąbka było wiele zawirowań. Na początku pojawiły się głosy mieszkańców, którzy nie chcieli, aby tak duży budynek został wybudowany tuż przed ich balkonami. Potem trafiły do mediów doniesienia o podmokłym gruncie, który miał się nie nadawać pod budowę wielopiętrowego biurowca.

Natomiast od paru dni na placu budowy widnieje wysoki dźwig. Czytelnik, który zgłosił nam tę sprawę zastanawia się, czy może on być nieoświetlony. Warto tutaj podać przykłady innych dźwigów (chociażby tych z rozbudowy CH Ogrody), na których są zamontowane charakterystyczne czerwone światła. Są one widoczne z dużej odległości i ostrzegają pilotów helikopterów przed wystającymi elementami.


(Dźwig na budowie CH Ogrody)


Takiego oświetlenia nie posiada jednak dźwig na placu budowy nowego gmachu sądu. Dlaczego? Patrycja Wilińska, rzecznik prasowy firmy SKANSKA wyjaśnia:

- Odpowiadając na Pana pytanie, informuję, że żuraw wieżowy zlokalizowany na budowie Sądu Okręgowego w Elblągu posiada oświetlenie pozycyjne (charakterystyczne czerwone lampy) i został dopuszczony do użytkowania przez Urząd Dozoru Technicznego 4czerwca br.

Zdjęcia pokazują jednak zupełnie co innego. Skoro oświetlenie jest zamontowane, więc zgodnie z przepisami powinno ono działać. Dlaczego było wyłączone?

(Dźwig na budowie CH Ogrody)

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%