› bieżące
11:00 / 01.01.2015

Więcej pieniędzy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Więcej pieniędzy dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Nowy rok nie przestaje nas zaskakiwać. Jeszcze zanim się zaczął, w mediach pojawiały się informacje o podwyżkach, ale nie takich, które uderzą w nasze portfele. Informowaliśmy was o podwyżce płacy minimalnej. Tym razem mamy dobrą wiadomość dla rodziców, którzy będą się starać o świadczenia pielęgnacyjne.

Świadczenie pielęgnacyjne to pomoc finansowa z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Pomoc ta przysługuje matce lub ojcu, faktycznemu opiekunowi dziecka lub osobie, będącej rodziną zastępczą spokrewnioną (mogą to być dziadkowie lub pradziadkowie albo rodzeństwo dziecka – przyp. red.).

Istnieje również możliwość, by świadczenie to uzyskała inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny (o ile niepełnosprawność podopiecznego ustalono przed ukończeniem przez niego 18 r. ż. lub 25, jeśli osoba, o której mowa, uczy się.

Zmiany przewidują, że od dziś do 31 grudnia bieżącego roku świadczenie pielęgnacyjne wynosić będzie 1200 zł, czyli o 200 więcej niż w roku ubiegłym (do maja 2014 roku rzeczone świadczenie wynosiło 800 zł- przyp. red.). W następnym roku kwota ta ma wzrosnąć do 1300 zł. Ponadto od roku 2017 przeprowadzana ma być coroczna waloryzacja wspomnianego świadczenia o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

Podwyżka świadczeń to następstwo protestów, które wiosną miały miejsce w Sejmie. Wówczas grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci walczyła o swoje prawa. Wyższe świadczenia były jednym z ich głównych postulatów. Rząd już wcześniej zamierzał stopniowo podwyższać ich kwoty, ale wspomniany protest przyspieszył całą procedurę.

Świadczenie nie przysługuje jednak osobom, które mają prawo do innych zasiłków i  świadczeń, jak choćby emerytury, renty czy im podobnych. Warunkiem otrzymania przez daną osobę świadczenia jest to, by jej podopieczny nie był w związku małżeńskim, chyba że współmałżonek świadczeniobiorcy jest niepełnosprawny w stopniu znacznym.

Jeszcze w 2012 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało również krewnym dorosłych osób, wymagających opieki. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, która weszła w życie rok później odebrała tym krewnym prawo do świadczenia. Powodem takiej decyzji miało być ukrócenie procederu wyłudzania pomocy finansowej.

Ilu elblążan starało się o przyznanie im świadczeń pielęgnacyjnych? Z informacji, przekazanych nam przez rzecznika prasowego prezydenta Elbląga, Joannę Urbaniak, wynika:

„W 2014 r. w Departamencie Świadczeń Rodzinnych  złożono  128 wniosków, z czego 114 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Ponadto nadmieniam, że na dzień 31 grudnia 2014 r. świadczenie pielęgnacyjne zostało wypłacone dla 341 osób (są to osoby, którym świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane na wnioski złożone przed 1 stycznia 2014 r. oraz po 1 stycznia 2014 r.). Zgodnie z treścią art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, z późn. zm.) świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony.

W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia”.

Źródło: interia.pl, mpips.gov.pl

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%