Więcej pieniędzy na rehabilitację zawodową, jednak wciąż niewystarczająco
fot. Konrad Kosacz
660 tysięcy złotych – tyle miasto chce w tym roku przeznaczyć na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych. To o dwa razy więcej niż w ubiegłych latach. Podczas dzisiejszej sesji, Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie podziału środków PFRON na realizację zadań w 2013 roku.
Obecny na sesji radny Jerzy Wilk zwrócił uwagę na fakt, że zbyt małe nakłady są przeznaczane na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych i tworzenie nowych miejsc pracy. - W dobie kryzysu należy je zwiększać, co pozwoli zapobiec wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych. Należy też przyjrzeć się działaniu warsztatów terapii zajęciowej. Niewiele osób przechodzi z nich do zakładów aktywności zawodowej i zakładów pracy chronionej – przekonywał radny Wilk, tym samym zgłosił on wniosek o przesunięcie sumy 100 tysięcy złotych z przeznaczonych na rehabilitację społeczną, właśnie na rehabilitację zawodową .
W tym roku bowiem, środki na oba zadania zostały zwiększone i do podziału jest w sumie prawie 3 mln złotych z czego ponad 1,5 mln złotych ma być przeznaczone na dofinansowanie kosztów tworzenia i działalności warsztatów terapii zajęciowej.
- Do tej pory tylko dzieci mogły korzystać z turnusów rehabilitacyjnych, my pomyśleliśmy także o dorosłych – odpowiedziała wiceprezydent Grażyna Kluge. - Dlatego też zwiększyliśmy kwoty na rehabilitację społeczną.
W ocenie Jerzego Wilka taki podział jest niesprawiedliwy.
- Z pieniędzy, które zaplanowaliśmy w budżecie - 220 tys. zł - będzie można stworzyć zaledwie 11 miejsc pracy, a poszukujących zatrudnienia jest 800 osób – argumentował radny.
Na co Grażyna Kluge odparła, że jeśli środki przeznaczone na turnusy nie zostaną wykorzystane, to będą rozpatrywane wnioski pracodawców na tworzenie nowych miejsc pracy.