› bieżące
11:25 / 03.06.2013

Większe zyski i nowe miejsca pracy? Elbląski port coraz bliżej odpraw fitosanitarnych

Większe zyski i nowe miejsca pracy? Elbląski port coraz bliżej odpraw fitosanitarnych

fot. Konrad Kosacz/elblag.net

Dobra wiadomość dla portu morskiego w Elblągu, gdzie w najbliższym czasie mają zostać uruchomione kontrole fitosanitarne i weterynaryjne. Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie umożliwienia odprawiania granicznego żywności wywożonej do Rosji drogą morską został już zaakceptowany. Rozmowy nad jego ostatecznym kształtem zakończyły się 27 maja – poinformowała dziś na specjalnej konferencji prasowej w elbląskim porcie Elżbieta Gelert i dyrektor zarządu portu Arkadiusz Zgliński. Co na tym może zyskać port i sami elblążanie? Jak się okazuje bardzo wiele.

Władze Elbląga od ponad dwóch lat zabiegały o odprawy fitosanitarne w porcie. Dla elbląskiego portu to niewątpliwie szansa na szeroką branżową promocję, nowe kontakty i co ważne spore przychody i nowe miejsca pracy w samym porcie. W efekcie ma powstać co najmniej 20 wakatów.

- Najbardziej zależy nam, by sprowadzać produkty z krajów trzecich, czyli z portów Obwodu Kaliningradzkiego – wyjaśniał Arkadiusz Zgliński. Na przykład w porcie w Swietłyj istnieje bardzo duży kombinat paszowo – zbożowy i olejowy i chcemy by te towary trafiały bezpośrednio do naszego portu, po to by w pełni wykorzystać jego potencjał i zwiększyć miejsca pracy, co jest ważne nie tylko dla naszego miasta i dla całego państwa, ponieważ od towaru który będzie do nas sprowadzany w postaci pasz czy zbóż, będzie należało odprowadzić podatek celny i portowy.- Jeśli mówimy o 150 tys ton, to dochody do budżetu państwa wyniosą ok. 35 mln złotych - . Jeśli zaś chodzi o rynek pracy w Elblągu i miejsca pracy w porcie to liczba ich zwiększy się o ok. 20. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu istniejącego terminala, jak i terminala paszowo – zbożowego po przeciwnej stronie rzeki, gdzie funkcjonuje firma Glen Port, która jest jednym z liderów paszowo -zbożowych na rynku polskim – przekonywał dyrektor zarządu portu.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie umożliwienia odprawiania granicznego żywności wywożonej do Rosji drogą morską został już zaakceptowany. Według informacji przekazanych przez Elżbietę Gelert, rozmowy nad jego ostatecznym kształtem zakończyły się 27 maja. - Liczymy na to, że w ciągu 2 tygodni projekt zostanie podpisany i wejdzie rozporządzeniem Ministra Zdrowia, po wcześniejszym uzgodnieniu ze wszystkim resortami – dodała posłanka Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem kandydatki PO na prezydenta Elbląga, to faktycznie zbieg okoliczności, że taka decyzja zostaje podjęta przed wyborami. - Oto, żeśmy walczyli przecież dwa lata – podkreślała Elżbieta Gelert. Poprawiony projekt z uwzględnieniem Portu Elbląskiego wyszedł 17 kwietnia, więc trudno powiedzieć, że było to związane tylko z referendum – dodała. Od zawsze jestem zdania, że nie sztuką jest co robić, ale zrobić...- dlatego jest to też moja odpowiedź na zarzucaną mi bierność.

W pierwszej kolejności Zarządowi portu najbardziej zależy na kontroli weterynaryjnej, ponieważ śruta soi i pasza, która ma być tu sprowadzana dotyczy przede wszystkim żywienia zwierząt. Ile może na tym zyskać elbląski port? - Wszystko zależy od tego, w jakiej ilości kontrahenci będą sprowadzać towar – wyjaśniał Arkadiusz Zgliński. W momencie rozpoczęcia żeglugi, czyli po ustąpieniu lodu i reaktywacji warunków nawigacyjnych, zadeklarowano sprowadzenie 150 tys ton towaru. Z tym też wiążą się przychody z tytułu opłat portowych, czyli tyle ile jednostek wejdzie do elbląskiego portu, tyle będzie naszego przychodu, związanego z rozładunkiem, przeładunkiem i działalnością operatorską – komentował dyrektor. Kwota ta może wynieść w ciągu roku ok. 100 tys złotych – mówimy tu o zyskać tylko z opłat portowych.

Od momentu otwarcia żeglugi, czyli od 18 kwietnia, przeładowano już 46 tys ton, co jest niewątpliwie najlepszym wynikiem ostatnich kilku lat. Dla porównania, 2 lata temu w kwietniu przeładowano zaledwie 3 tys ton. Poprzedni rok zakończył się wynikiem 168, 5 tys ton, głównie materiałów budowlanych, eksportowanych na teren Obwodu Kaliningradzkiego. Drugim co do wielkości przeładunku towarem jest węgiel i jego liczba w zasadzie się nie zmienia od 1997 roku, a wynosi ona 647 tys ton.

14
12
oceń tekst 26 głosów 54%

Powiązane artykuły

Dobra wiadomość dla elbląskiego Portu. Coraz bliżej odpraw fitosanitarnych

28.02.2014 komentarzy 5

Według naszych informacji rozporządzenie w sprawie zmiany wykazu przejść granicznych właściwych do przeprowadzenia kontroli fitosanitarnej czeka już tylko na...

Zdjęcia ilość zdjęć 9