10:30 / 21.10.2015

Wielcy mali sportu - zobacz zdjęcia z Gimnazjady

Wczoraj (20 października) odbył się finał turnieju dla szkół gimnazjalnych w piłce ręcznej chłopców. W hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego zebrały się najlepsze drużyny, które uzyskały awans w poprzedniej fazie rozgrywek XVII Gimnazjady. Pierwsza runda zawodów pokazała, że na końcowy triumf będzie trzeba się solidnie napracować. Dlatego też półfinały i sam finał dostarczyły ogromnych sportowych wrażeń.

Do zawodów zgłosiło się dziewięć drużyn uczniowskich z dziewięciu elbląskich Gimnazjów (od 1 do 9). W pierwszym etapie zostały rozlosowane trzy grupy po trzy zespoły i w nich toczyły się boje o dwie pierwsze lokaty, które dawały awans do wtorkowego finału. W samym finale 6 najlepszych teamów stworzyło pary półfinałowe. Zwycięzcy tych spotkań weszli w skład trzy zespołowej grupy i tam walczyli ze sobą systemem „każdy z każdym”.

W trzech półfinałach zmierzyli się młodzi szczypiorniści ze szkół: Gimnazjum 1 – Gimnazjum 4, Gimnazjum 6 – Gimnazjum 9 oraz Gimnazjum 2 – Gimnazjum 3. Poprzednia faza kazała upatrywać faworyta w zespole dowodzonym przez Zygmunta Narbuntowicza, czyli piłkarzy z gimnazjalnej „jedynki”. Swoją wysoką formę z wcześniejszych meczów potwierdzili w pierwszym spotkaniu o awans do ścisłego finału. Już do przerwy prowadzili ze swoimi rówieśnikami z „czwórki” 12:3. Po przerwie nie zwolnili tempa i ostatecznie (wynikiem 21:7) – zgodnie z oczekiwaniami – zameldowali się jako pierwsi w grupie finałowej. Dużo mniej jednostronne były dwa pozostałe mecze.

Jako drudzy na parkiet wyszli młodzi zawodnicy z gimnazjalnej „szóstki”, która grała bardzo pewnie w eliminacjach, oraz Gimnazjum nr 9. W pierwszych minutach spotkania żadna z drużyn nie potrafiła osiągnąć znaczącej przewagi nad rywalem i obie ekipy zeszły na przerwę z takim samym bilansem bramkowym 3 skutecznych rzutów. Więcej woli zwycięstwa mieli jednak uczniowie z Rawskiej i po ostatnim gwizdku na tablicy widniał rezultat 9 do 5.

O pozostałe miejsce walczyli piłkarze z „dwójki” i „trójki”. Pierwsza połowa spotkania grana była pod dyktando uczniów z Gimnazjum nr 3. Wypracowana przewaga (5:2) wystarczyła, aby dowieźć korzystny rezultat do końca i w ostateczności mecz skończył się wynikiem 4 do 7.

Grupę finałową utworzyły: Gimnazjum 1, Gimnazjum 6 i Gimnazjum 3. Pierwsi do boju ruszyli sportowcy z 1 i 6. Początkowa faza spotkania była dość chaotyczna i drużyna, która osiągała jakąś zaliczkę bramkową, za chwilę traciła ją na korzyść przeciwnika. Jednak to szczypiorniści z „jedynki” prezentowali tego dnia ponadprzeciętny poziom. Świetnie rozgrywali piłkę, dzięki czemu skutecznie manewrowali pomiędzy obroną rywali. Spory udział w zwycięstwie miał także bramkarz wygranej ekipy. Końcowy wynik: 15 do 7. Drugie spotkanie finałowe było w wykonaniu piłkarzy ręcznych z „jedynki” równie efektowne. W starciu z zawodnikami z „trójki” szybko zyskali przewagę i stopniowo ją zwiększali, co w przełożeniu dało wynik 16:3. Kwestia tytułu mistrzowskiego była zatem rozstrzygnięta. Pozostawał kwestia 2 i 3 miejsca. W ostatnim pojedynku turnieju lepsi okazali gimnazjaliści z Królewieckiej. Pokonali oni swoich rówieśników z Rawskiej 17 do 10 i zdobyli srebrne krążki w zawodach.