› sport
13:47 / 22.08.2013

Wielka impreza w siatkówce na siedząco już niedługo w Elblągu

Wielka impreza w siatkówce na siedząco już niedługo w Elblągu

fot. Marcin Walędzik/elblag.net

Już za niecały miesiąc na Elbląg będzie patrzeć siatkarska Europa. W dniach 16-21 września w naszym mieście odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej na Siedząco. W rywalizacji wezmą udział reprezentacja Polski mężczyzn i kobiet. Na jakim etapie są obecnie oba zespoły? Jak wyglądają ich treningi oraz jak sami zawodnicy określają szanse swoich drużyn? O tym w naszym materiale.

To, że w ogóle Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce, w dodatku w Elblągu, to jest w tym ogromna zasługa najbardziej utytułowanego klubu osób niepełnosprawnych w Polsce. O kim mowa? Oczywiście o IKS Atak. Elbląski klub wygrał rywalizację o organizację z mocnymi krajowymi związkami m.in. z Niemiec i Rosji. W turnieju wezmą udział łącznie 22 reprezentacje - 13 męskich i 9 kobiecych. Zawodnicy zakwaterowani będą w dwóch lokalizacjach na terenie miasta - Hotelu Elbląg i Hotelu Arbiter.

Wczoraj odwiedziliśmy polskie reprezentacje podczas treningi na hali CSB, gdzie będą rozgrywane wrześniowe Mistrzostwa. Jednym z naszych rozmówców był Michał Wypych, kapitan męskiej reprezentacji. Podkreśla on, że jego drużyna jest już na etapie treningów typowo taktycznych.

- Zaczęliśmy od treningów siłowych w Wiśle podczas 10-dniowego zgrupowania. Obecnie trenujemy w Elblągu, gdzie będziemy także 10 dni. Mamy dwa treningi dziennie. Zgrywamy już wyjściowy skład na turniej oraz ćwiczymy nad atakiem i obroną.

Polska kadra nie jest faworytem do końcowego zwycięstwa w całym turnieju. Kogo zatem kapitan typuje do tytułu Mistrza Europy?

- Stawiam na Bośnię i Hercegowinę. Naszym celem natomiast jest walka o 5 miejsce. To byłby sukces tej reprezentacji.

Oprócz męskiej kadry we wrześniowych Mistrzostwach Europy wystąpi również reprezentacja kobiet. Dla nich jednak będzie to pierwsza impreza na tym poziomie. Dlatego też jeśli chodzi o szanse, to kapitan zespołu Ewa Warelis wypowiada się spokojnie.

- Celem naszego zespołu jest osiągnięcie możliwie jak najwyższego wyniku. Nie celujemy w miejsce na podium. Mamy kilka planów wobec poszczególnych rywalek. Chcemy z nimi powalczyć.

Zawodniczka podkreśla także, że kobieca kadra będzie cieszyć się każdym meczem, bo jest to dla nich dodatkowa możliwość poznania swoich możliwości. Treningi są nieco inne niż u mężczyzn. Trenują one głównie nad techniką. Trener dużo uwagi zwraca im na dokładność poszczególnych elementów, począwszy od odbicia palcami, kończąc na ataku.

Początek turnieju już 16 września podczas oficjalnego otwarcia o godzinie 9:00. Mecze o medale odbędą się 21 września. Wstęp na trybuny jest bezpłatny. Patronat nad imprezą objął sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych - Jarosław Duda oraz prezydent Elbląga - Jerzy Wilk. Warto wiedzieć, że w promocję tego turnieju zaangażowali się Marcin Możdżonek i Katarzyna Skowrońska-Dolata, czołowi kadrowicze reprezentacji Polski w siatkówce, którzy rywalizują chociażby w Lidze Światowej i World Grand Prix.

Przypominamy jak wygląda podział na poszczególne grupy, w których będą rywalizować uczestnicy wrześniowych Mistrzostw Europy.

Kobiety:

A - Ukraina, Słowenia, Niemcy, Chorwacja

B - Holandia, Rosja, Węgry, Polska, Finlandia

Mężczyźni:

A - Bośnia i Hercegowina, Serbia, Chorwacja

B - Ukraina, Holandia, Węgry, Łotwa

C - Niemcy, Polska, Azerbejdżan

D - Rosja, Litwa, Wielka Brytania

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć i materiału video z wczorajszego treningu!

10
0
oceń tekst 10 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 26