Wielka iwestycja w W-MSSE z jednoznacznym poparciem Grupy Meble Wójcik
fot. Ryszard Siwiec (archiwum elblag.net)
Tydzień temu, 16 lutego 2017 roku, zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, reprezentowany przez prezesa Grzegorza Smolińskiego oraz wiceprezes Małgorzatę Sobieską zu Schwarzenberg, podpisał sto osiemdziesiąte dziewiąte zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na jej terenie.
Dotyczy ono inwestycji, która będzie realizowana w Biskupcu przez Horizont Project Development Sp. z o.o. Nakład gospodarczy jest związany z budową od podstaw dużego zakładu przetwórstwa drewna o łącznej powierzchni wynoszącej około 170 000 m2, w którym oprócz płyt wiórowych i melaminowanych produkowane będą panele podłogowe i różnego rodzaju meble. Na terenie obejmującym 84 hektary powstanie fabryka austriackiego przedsiębiorstwa Egger, z którym od lat współpracuje Grupa Meble Wójcik. Szacuje się, że nakłady inwestycyjne wyniosą co najmniej 789 060 000 zł. Bardzo ostrożne szacunki wskazują, że po sfinalizowaniu inwestycji w fabryce zatrudnionych zostanie minimum 300 pracowników.
Inwestycja ta ma duże znaczenie dla Grupy Meble Wójcik, jak również innych, lokalnych przedsiębiorców branży meblarskiej. Warto podkreślić, że budowa zakładu produkującego płyty meblowe przyniesie wymierne korzyści dla polskich producentów mebli. Zarówno Grupa Meble Wójcik, jak i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wyraziły swoje poparcie dla inwestycji. O co tak naprawdę chodzi wyjaśnia "Opinia dotycząca inwestycji firmy Egger w województwie warmińsko-mazurskim", której autorem jest Piotr Wójcik, prezes zarządu Grupy Meble Wójcik:
Grupa meble Wójcik współpracuje z firmą Egger od wielu lat. Szanujemy wysoki poziom obsługi oraz bardzo innowacyjną, szeroką i kompleksową ofertę produktową tej firmy. Jednak z racji dużych odległości, a co za tym idzie wysokich kosztów transportu z fabryk Grupy Egger (obecnie m.in. z Austrii i Rumunii), skala naszej współpracy jest ograniczona.
Inwestycja Grupy Egger pod Biskupcem w województwie warmińsko-mazurskim i lokalizacja mocy produkcyjnych tej firmy na rynku polskim znacznie podniesie konkurencyjność jej oferty i pozwoli nam na szerszą współpracę. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na działalność naszej firmy, ale również na ogólną konkurencyjność polskiej branży meblarskiej, która jest jednym z kluczowych i dynamiczniej rozwijających się obszarów naszej gospodarki, w zdecydowanej większości zdominowanej przez polskie firmy rodzinne.
Międzynarodowa konkurencyjność polskiej branży meblarskiej oraz jej szybki rozwój wymaga ciągłego i stabilnego dostępu do bazy materiałów drewnopochodnych. obecnie wszystkie fabryki tych materiałów zlokalizowane w Polsce znajdują się w rękach kapitału zagranicznego, dlatego inwestycja firmy Egger nie oznacza konkurencji dla polskiego kapitału . Deficyt materiałów drewnopochodnych oznaczałby dla polskich fabryk mebli duże ograniczenia rozwojowe oraz utratę konkurencyjności.
Należy też wziąć pod uwagę wyjątkowo dużą dbałość firmy Egger o środowisko naturalne oraz proekologiczna infrastrukturę i technologie stosowane w fabrykach tej firmy. to podejście, mające na uwadze ochronę środowiska naturalnego i otoczenia fabryk, jest wyjątkowe na tle całej branży Firma Egger dała się również poznać jako firma o wysokim poziomie odpowiedzialności społecznej.
Mając na uwadze powyższe, oceniamy inwestycję firmy Egger w Polsce jako jednoznacznie pozytywną.
Powiązane artykuły
Wielkie inwestycje w regionie już w najbliższych latach!
11.12.2016 komentarzy 2
Na początku grudnia komitet stały Rady Ministrów wyraził zgodę na powiększenie Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE). Do tej pory obszar...