› bieżące
11:40 / 06.12.2012

Wielka szansa na gospodarczy rozwój miasta. W Elblągu odbyło się II Forum Gospodarcze

Wielka szansa na gospodarczy rozwój miasta. W Elblągu odbyło się II Forum Gospodarcze

fot. Konrad Kosacz

W naszym mieście odbyło się II Elbląskie Forum Gospodarcze. Tematem przewodnim była współpraca z Kaliningradem. Ważnym wydarzeniem Forum było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Elblągiem a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Wczoraj w Ratuszu Staromiejskim spotkali się przedstawiciele samorządów Elbląga, Kaliningradu, województwa warmińsko-mazurskiego. Byli też obecni przedsiębiorcy z Polski i Kaliningradu.

Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk, w krótkim wystąpieniu, przedstawił zakres współpracy naszego miasta z Kaliningradem oraz plany na przyszłość.

Marszałek Jacek Protas podkreślił, że Elbląskie Forum jest ważnym wydarzeniem dla całego regionu. Współpraca z Obwodem Kaliningradzkim datuje się od wielu lat. Niezależnie od tego, jak układały się stosunki z Rosją, z Kaliningradem współpraca była zawsze owocna i służyła rozwojowi społeczno-gospodarczemu obu regionów.

- Obu regionom potrzeba impulsów gospodarczych, nowych miejsc pracy, po to by granica nie była barierą. W ostatnich latach wiele dobrego się wydarzyło, myślę tu o "odblokowaniu" portu morskiego w Elblągu, rozbudowie przejść granicznych, otwarciu małego ruchu granicznego. W Elblągu klimat i warunki do rozwoju przedsiębiorczości są coraz lepsze - mówił marszałek Protas.

Ważnym wydarzeniem Forum było podpisanie przez prezydenta Nowaczyka porozumienia z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W ramach porozumienia podejmowane będą wspólne działania, które mają na celu profesjonalne przygotowanie do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych. Organizowane będą wspólne szkolenia, które mają podnieść umiejętności przygotowywania ofert inwestycyjnych, gromadzenia i udzielania informacji gospodarczych, tworzenia i zarządzania bazami danych dotyczących gospodarki miasta.

Elbląg od kilku już lat współpracuje z PAIiIZ. Efektem są wizyty prezydenta Elbląga promujące miasto poza granicami Polski, a współfinansowane z funduszy unijnych.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 15