› rozwój i edukacja
06:54 / 09.05.2019

Wielki sukces uczniów SP nr 21. Jako jedyni z Elbląga wezmą udział w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Wielki sukces uczniów SP nr 21. Jako jedyni z Elbląga wezmą udział w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

fot. nadesłana

Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak, uczniowie klasy 8c Szkoły Podstawowej nr 21, wezmą udział w XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Przepustką do udziału w posiedzeniu było pozytywne przejście procedury kwalifikacyjnej. 

W projekcie mogły wziąć udział dwuosobowe zespoły, składające się z uczniów w wieku 13-17 lat. Rejestracja zespołów trwała do 4 kwietnia, natomiast ostateczny termin realizacji zadania rekrutacyjnego upłynął 8 kwietnia o godzinie 23.59. Wszyscy chętni do wzięcia udziału w XXV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży musieli zrealizować projekt w sposób trwały upamiętniający losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918–1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak – którymi opiekowała się pani Marta Marchlewska (nauczycielka historii) – wybrali postać Stanisława Mikołajczyka. W ramach przygotowanego projektu stworzyli interesującą stronę internetową oraz słuchowisko. Ich praca spotkała się z pozytywnym odbiorem komisji oceniającej i dała chłopcom przepustkę do udziału w posiedzeniu odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka.

Mikołaj Miernik i Kacper Frąszczak , fot. nadesłana

Komisja konkursowa wysoko oceniła projekt przygotowany przez elblążan, dając mu 22 punkty.

Opisaliście i udokumentowaliście działania, wskazaliście plusy i minusy. Uwagę zwraca pokaźne grono sojuszników i – co najważniejsze – dotarcie z informacją o trwałym efekcie (witryna-blog) do szerszego grona odbiorców. Za pośrednictwem mediów (kolejny plus), Internetu i akcji ulotkowej promowaliście nie tylko postać Stanisława Mikołajczyka, ale też materialny efekt Waszej pracy.

– można przeczytać w opinii. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 otrzymali 22 punkty, co stanowi trzeci wynik (ex aequo z czterema innymi zespołami) w województwie warmińsko-mazurskim. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z zespołu Szkolno-Przedszkolengo w Sepopolu. Projekt Oliwii Wziątek i Katarzyny Sinkiewicz otrzymał aż 25 punktów. Dziewczynki jako najlepszy zespół z naszego województwa oprócz posiedzenia wezmą także udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11–12 maja 2019 r.

Zobaczcie wyniki

Do udziału w sesji wybrano 230 zespołów, tzn. 460 uczestników sesji, w oparciu o określoną liczbę mandatów przypadających na poszczególne województwa. Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej. Organizatorem XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłym roku są Ministerstwo Edukacji Narodowej,  Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%