Wielkie inwestycje w regionie już w najbliższych latach!
fot. wmsse.com.pl
Na początku grudnia komitet stały Rady Ministrów wyraził zgodę na powiększenie Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE). Do tej pory obszar terenów należących do strefy, której udziałowcami są samorządy i Skarb Państwa, wynosił 1057,4 hektarów (gruntów publicznych i prywatnych). Teraz ma ona zostać powiększona o kolejne 350 hektarów (164 ha na gruntach prywatnych i 186 ha na gruntach publicznych).
Decyzja ta otwiera nowe możliwości dla przedsiębiorstw chcących tu zainwestować, jak również nowe możliwości dla rozwoju regionu. Przykładowo austriacka Grupa Egger na terenie 88 ha planuje wybudować w Biskupcu fabrykę, przy czym deklarowane nakłady inwestycyjne mają w tym przypadku wynieść co najmniej 789 mln zł. (nieoficjalnie mówi się o 1,4 mld zł). Zakłada się, że zostaną tam wybudowane hale i magazyny o łącznej powierzchni 170 tys. m2, w których będą produkowane przede wszystkim płyty wiórowe, melaminowe oraz gotowe płyty podłogowe. Według wniosku pracę w Biskupcu ma znaleźć 300 osób. Nieoficjalnie mówi się o 1000 osobach, które znajdą zatrudnienie w austriackim przedsiębiorstwie.
Nowe plany inwestycyjne mają duże znaczenie nie tylko dla regionu elbląskiego, ale pośrednio także dla samego Elbląga. Z planowanych zmian cieszy się jeden z największych elbląskich przedsiębiorców Leszek Wójcik. Przypomnijmy, że w strefie zlokalizowane są już jego zakłady: Wójcik Fabryka Mebli oraz Żuławska Fabryka Mebli.
Mielibyśmy o wiele większe możliwości i bylibyśmy bardziej konkurencyjni dla europejskich fabryk mebli – mówi Leszek Wójcik.
Leszek Wójcik liczy na kooperację z austriackim przedsiębiorstwem. Po zrealizowaniu inwestycji w Biskupcu nie będzie już potrzeby ściągania płyt dla fabryk Wójcika z odległej Rumunii czy Austrii, co wpłynie na obniżenie kosztów – tłumaczył w programie Opinie (TVP3 Olsztyn) prezes WMSSE Grzegorz Smoliński.
Przemysł meblarski jest jedną z trzech inteligentnych specjalizacji naszego województwa – przypomniał Smoliński.
Według planów, nowe tereny WMSSE będą zlokalizowane m.in. w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Tyrowie koło Ostródy, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu, Braniewie, Stawigudzie, Ornecie, Działdowie, Węgorzewie, Zalewie i Żurominie. Oprócz Austriaków inwestycje w strefie planuje zrealizować jeszcze 8 polskich przedsiębiorstw. Szacuje się, że ich łączna wartość ma przekroczyć 1,3 mld złotych.
Teren Warmińsko–Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zlokalizowany w Elbląskim Parku Technologicznym obejmują obszar 21,7 ha. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że zostanie on powiększony. Projekt rozporządzenia, przygotowanego przez prezesa strefy Grzegorza Smolińśkiego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, planuje natomiast lokalizację nowych terenów WMSSE, m.in. w pobliskiej Ornecie, w Braniewie oraz Tyrowie koło Ostródy. Obecnie ten projekt rozporządzenia czeka jedynie na komisję prawniczą oraz podpis pani premier Beaty Szydło.
Warmińsko–Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna powstała w 1997 roku. Od tego czasu zainwestowało w niej 79 inwestorów, przy czym wartość dotychczasowych inwestycji jest szacowana na 4,2 mld złotych. Utworzono prawie 9,5 tys. miejsc pracy, a utrzymano – 7,6 tys. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie strefy mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu kosztów nowej inwestycji lub utworzenia nowych miejsc pracy.
Powiązane artykuły
Wielka iwestycja w W-MSSE z jednoznacznym poparciem Grupy Meble Wójcik
23.02.2017 komentarzy 3
Tydzień temu, 16 lutego 2017 roku, zarząd Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, reprezentowany przez prezesa Grzegorza Smolińskiego oraz wiceprezes...