› raporty
15:57 / 06.08.2015

Wielojęzyczna Szwajcaria

Wielojęzyczna Szwajcaria

W czasach powszechnego dążenia do integracji krajów Europy, Szwajcaria nadal wyróżnia się swoją neutralnością. Podczas gdy inne państwa zabiegają o przyłączenie do Unii Europejskiej Szwajcaria wydaje się opierać nowoczesnemu trendowi intrygując, kultywowaną wielokulturowością i mnogością języków, bowiem w kraju tym obowiązują aż cztery równoprawne języki urzędowe.

Zdecydowana większość Szwajcarów, bo aż ponad 70%, mówi w języku niemieckim. Można więc śmiało założyć, że nauka niemieckiego będzie dobrym pomysłem przed udaniem się w podróż do tego pięknego kraju. Szwajcaria urzeka nie tylko pięknem gór i legendarnymi szwajcarskimi czekoladkami, kraj ten ma o wiele więcej do zaoferowania turystom. Planując podróż warto sprawdzić do jakiego kantonu się wybieramy i w jakim języku porozumiewają się jego mieszkańcy. Język angielski co prawda powoli wkracza na szwajcarskie salony jednak ryzykiem byłoby założenie, że z każdym szwajcarem uda się porozumieć po angielsku.

Drugim urzędowym językiem obowiązującym w Szwajcarii jest język francuski. Statystycznie rzecz biorąc używa go prawie sześć razy mniejsza liczba mieszkańców Szwajcarii, co nie zmienia faktu, że jest traktowany na równi z językiem niemieckim. Na tym właśnie polega urok Szwajcarii i poszanowanie dla tradycji mniejszości kulturowych. Języka francuskiego używa 13% szwajcarów, króluje on w kantonach zachodnich. Turystom wybierającym się do francuskojęzycznej części Szwajcarii na pewno przyda się lektor z francuskiego. Istnieją drobne różnice między standardowym językiem francuskim a tym używanym w Szwajcarii i warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Jeśli wydaje się, że niewielka część szwajcarów porozumiewa się po francusku, to jak określić ilość szwajcarów porozumiewających się po włosku? Jest to zaledwie 6,5% ogółu mieszkańców Szwajcarii. Jednak język włoski traktowany jest na równi z niemieckim i francuskim, jest nawet językiem wykładowym na jednym z uniwersytetów. Dla Polaków nauka włoskiego na ogół jest łatwa i przyjemna, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać ten język bliżej wybierając się do włoskiej części Szwajcarii.

Czwarty urzędowy język Szwajcarii, romansz, można uznać wręcz za ciekawostkę, gdyż mówi nim zaledwie 0,5% Szwajcarów. Mimo tak niewielkiego zasięgu jest on wymieniany wśród urzędowych języków Szwajcarii. Być może dzieje się tak dlatego, że chociaż Szwajcarów nie łączy język ani religia mają wspólne ideały górujące ponad podziałami językowymi i religijnymi.

7
0
oceń tekst 7 głosów 100%