› bieżące
01:19 / 04.01.2019

Wiemy ilu elblążan świetnie się bawiło podczas zwolnienia lekarskiego. Dlaczego wpadli?

Wiemy ilu elblążan świetnie się bawiło podczas zwolnienia lekarskiego. Dlaczego wpadli?

fot. archiwum elblag.net

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu skontrolował zwolnienia lekarskie. Okazało się, że trzeba było wydać 236 decyzji o wstrzymaniu lub zwrocie zasiłku chorobowego. Oszuści świetnie się bawili na oficjalnych imprezach, będąc jednocześnie na zwolnieniu.  

W okresie od 1 lipca do 30 listopada ubiegłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu  kontrolował 490 zwolnień lekarskich co do prawidłowości wykorzystania oraz 1761 co do zasadności wystawienia zwolnień. W konsekwencji wydano 236 decyzji odmownych na łączną kwotę ponad 168 tys. zł. Części z tych osób ZUS wstrzymał wypłatę zasiłku, a inni musieli zwrócić nienależnie pobrane świadczenie.

Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania nadużyć w związku z wykorzystywaniem zwolnień

- komentuje   Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.  

Oszuści nie ograniczali się do siedzenia w domu podczas zwolnienia. Brali udział w oficjalnych spotkaniach.  

Chora pani miała wystawione zwolnienie lekarskie od psychiatry, ponieważ miała problem z adaptacją w pracy i współpracownikami. W trakcie zwolnienia przyszła na firmową imprezę  i bawiła się doskonale, a za kilka dni jej koleżanki z pracy przysłały zdjęcie z tej imprezy do ZUS z opisem całej sytuacji

- informuje Anna Ilukiewicz.

Mężczyźni też postępowali podobnie. Pewien pan będący na zwolnieniu lekarskim brał udział w szkoleniu organizowanym przez szkołę, do której uczęszczał jego syn. Jeden z uczestników wiedząc o tym, poinformował ZUS o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego.

Musimy pamiętać, że przebywając na zwolnieniu lekarskim możemy spodziewać się, sprawdzenia  przez pracodawcę, lub ZUS czy faktycznie tego zwolnienia potrzebujemy. Do kontroli uprawniony jest właściciel firmy, jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzać kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego jeśli ma podejrzenia lub sygnały, że pracownik robi rzeczy zabronione przebywając na zwolnieniu np. pracuje lub wyjechał na wczasy

- wyjaśnia pani rzecznik.

Podkreśla ona, że każdy płatnik jest odpowiedzialny za kontrolę zwolnień lekarskich swoich pracowników i powinien pamiętać, że wypłata zasiłków odbywa się z naszych wspólnych środków. Prawo pozwala na weryfikację każdego zwolnienia bez względu na zaznaczone w nim wskazania w postaci „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”, czy symbol choroby.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%