› bieżące
08:52 / 19.12.2017

Wiemy kto i za co otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności

Wiemy kto i za co otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności

fot. Zbigniew Pąsik/Facebook

Wczoraj   (18.12) dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej odznaczył elblążan Krzyżami Wolności i Solidarności. 

Krzyż Wolności i Solidarności – polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy wydarzeń radomskich. 

Odznaką Krzyża Wolności i Solidarności jest krzyż równoramienny, srebrzony i oksydowany, o ramionach w przekroju spłaszczonego ośmioboku, poszerzonych na końcach, połączonych pośrodku prostopadłościanem. Ramiona krzyża pokryte są czerwoną emalią ze srebrzonym paskiem przez środek. Na ramionach poziomych jest wyryty dwudzielny napis "WOLNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ". W środku krzyża wyryty stylizowany wizerunek Orła Białego. Odwrotna strona krzyża jest gładka. Wymiar krzyża wynosi 42 mm.
Krzyż zawieszony jest na wstążce białej szerokości 38 mm, mającej po brzegach umieszczone symetrycznie połączone prążki złote i szkarłatne szerokości 3 mm każdy. (Źródło: Rozporządzenie Prezydenta RP z 15 XI 2010 roku).  

Elblążanie odznaczeni wczoraj Krzyżem Wolności i Solidarności:

 1. Waldemar Gliniak

 2. Lech Golon

 3. Krzysztof Grabowski

 4. Piotr Guzowski

 5. Dariusz Andrzej Kaszubowski

 6. Leszek Jan Koszytkowski

 7. Marek Kowalewski

 8. Ryszard Kozłowski

 9. Waldemar Krzykowski

 10. Andrzej Kurek

 11. Andrzej Kwiatkowski

 12. Wacław Mikuta

 13. Zbigniew Oksiędzki

 14. Stanisław Romański

 15. Bogusław Szybalski

 16. Bolesław Walczak

O tym za co byli odznaczeni dowiesz się klikając w link: 

https://www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/44426,Uroczystosc-wreczenia-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-Elblag-18-grudnia-2017.html

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%