Wieża katedralna otwarta. Na taki widok warto było czekać
fot. Ryszard Siwiec
Wieża katedralna została oficjalnie otwarta. Każdy kto pokona niemal 400 schodów, nie pożałuje. Na samej górze na turystów czekają cztery lunety, dzięki którym można podziwiać panoramę Elbląga. Ze względu na bezpieczeństwo, na taras widokowy może wejść za każdym razem tylko 10 osób. Ewa Brach, współautorka projektu odnowy wieży wskazuje, że to była jej 160 inwestycja i nigdy o niej nie zapomni.
Katedra elbląska jest jednym z najważniejszych zabytków naszego miasta. Zakończono rewitalizację jej wieży oraz terenu pomiędzy świątynią, a ulicami: Mostową, Wodną i Rybacką. Wykonano prace konserwatorsko- remontowe zabytku oraz udostępniono dolny poziom tarasu wieńczącego wieżę katedry na punkt widokowy. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 3,8 miliona złotych. Uzyskano ponad 2,6 miliona dofinansowania z Unii Europejskiej.
Jednym z projektantów rewitalizacji była dr inż. Ewa Brach, architekt. To była 160 inwestycja w jej pracy. - Zapamiętam ją na pewno – stwierdziła. - Wieża katedry jest wspaniałym obiektem architektury. Ewa Brach nie kryła wzruszenia podczas uroczystości oficjalnego otwarcia. - Czuję wielką radość – przyznała. - Przypominam sobie pierwsze wejście po rusztowaniach na górę. Towarzyszyły mi emocje czy nie będzie niespodzianek. Okazało się, że stan techniczny cegieł był zły. Musieliśmy wybrać nową technologię rewitalizacji. Ewa Brach przez sześć miesięcy wielokrotnie wchodziła na wieżę. - Teraz też nie odmówię sobie przyjemności wejścia na taras widokowy – mówiła architekt, zaraz po przecięciu wstęgi.
Rewitalizacja była możliwa dzięki współpracy władz miejskich i parafii katedralnej św. Mikołaja. - Wiele osób włożyło swoje serce i odwagę, byśmy dziś uroczyście oddali zabytek do użytku – zauważył ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii. Obok b. marszałka Jacka Protasa duchowny wymienił władze miejskie poprzednie i obecne: Witolda Wróblewskiego, Grzegorza Nowaczyka, Jerzego Wilka i Adama Witka. Wspomniał również o pracownikach Urzędu Miejskiego, a przede wszystkim o Elżbiecie Giedzie, dyrektor Departamentu Inwestycji w Urzędzie Miejskim. Ks. Błaszkowski przypomniał także przeszłość katedry. Jej początek sięga 1240 roku. Zabytek zniszczyły dwa pożary: w 1778 roku oraz podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku. W obu przypadkach katedra i wieża zostały odbudowane.
Zwiedzanie wieży katedry jest bezpłatne. Czynna jest od wtorku do piątku od 10 do 17, w sobotę od 10 do 14, a w niedzielę od 14 do 17. Trzeba pokonać 350 schodów, aby wejść na taras widokowy. Tam zamontowane są lunety do obserwacji krajobrazu. Na wieżę ze względów bezpieczeństwa może wejść tylko 10 osób. Ruch regulują bramki uniemożliwiające wejście nadprogramowym turystom.