› bieżące
06:33 / 23.01.2014

Wieża widokowa w Parku Modrzewie. Czy doczeka się lepszych czasów?

Wieża widokowa w Parku Modrzewie. Czy doczeka się lepszych czasów?

fot. Bartłomiej Ryś

Zapomnianych miejsc w Elblągu, które poprzez swoją historię mogłyby być ciekawe dla mieszkańców, jest wiele. Jednym z takich miejsc jest wieża widokowa znajdująca się na Osiedlu Zawada, w Parku Modrzewie.

Wieża ta, jest jedną z pozostałości willi należącej do Carla Ziese, zięcia Ferdynanda Schichau. Przed wojną w centralnej części Parku Modrzewie znajdowała się piękna, choć połączona z wielu cech stylowych willa oraz szklana oranżeria. W skład parku od strony południowej wchodził stadion sportowy, kort tenisowy, a także strzelnica. W południowo-zachodniej części znajdował się domek bramny, w którym prawdopodobnie mieszkał ogrodnik. Natomiast na północy mieściła się neogotycka wieża widokowa. W czasie II Wojny Światowej, wszystkie budynki zostały zniszczone. Do dnia dzisiejszego, Park Modrzewie zachował swoje granice. Z pozostałości zabudowy można zobaczyć „domek bramny”, wieżę widokową, fragmenty schodów, a także murków. Od strony południowej pozostał stadion z jednym boiskiem.

Wracając do tematu wieży widokowej, w tej chwili obiekt otoczony jest białym murkiem z trzech stron i prowadzą do niego schody. Niestety pozostał on zostawiony samemu sobie, co powoduje, iż stoi i niszczeje. Wokół wieży można zauważyć tylko sterty śmieci i potłuczonego szkła. Drzwi wejściowe do budynku zostały zaspawane, a w oknach wstawione są kraty, co uniemożliwia wejście na wieże. Miejsce to stało się obiektem przesiadywania miejscowych bezdomnych i osób spożywających alkohol. 

Pozostaje pytanie czy miasto ma jakieś plany na zagospodarowanie tego terenu, czy nadal zostanie zapomniany?

Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska poinformował nas, że wieża widokowa w Parku Modrzewie jest „wpisana do rejestru zabytków jako element założenia parkowego i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej”. Zaznaczono również, że aby prowadzić wszelkie prace w otoczeniu zabytkowej wieży, należy otrzymać pozwolenie od Konserwatora Zabytków.

Poinformowano nas również, że w ubiegły roku Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu (zarządzający Parkiem Modrzewie) wystąpił do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o określenie wytycznych konserwatorskich, które dotyczyłyby remontu i odnowienia wieży widokowej. Według zaleceń konserwatorskich należy wykonać ekspertyzę konstrukcji obiektu, a następnie program remontu wieży.

- Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie opracowana dokumentacja, która pozwoli na określenie, jakie prace należy wykonać na wieży widokowej, a także ich koszt. Zarząd Zieleni Miejskiej na bieżąco kontroluje stan wieży widokowej i dba o utrzymanie czystości i porządku w jej otoczeniu. - informuje dyrektor departamentu.

Czy mieszkańcy Zawady doczekają się renowacji wieży widokowej? A może przy kolejnym Budżecie Obywatelskim należało pomyśleć o stworzeniu w pobliżu np. kawiarenki i otwieranie wieży widokowej w sezonie letnim?

Ines Kuraś

15
0
oceń tekst 15 głosów 100%

Powiązane artykuły

Park Modrzewie, czyli dawna siedziba rodziny Schichau

14.09.2013 komentarzy 6

Elbląskiemu przedsiębiorcy Ferdynandowi Schichau nasze miasto nie tylko zawdzięcza wielkie fabryki, stocznie i rozwój gospodarczy ale także powstanie obecnego...

Domek Bramny w Parku Modrzewie. Czy uda się go wyremontować?

27.02.2014 komentarzy 5

Zapomnianych miejsc w Elblągu, które poprzez swoją historię mogłyby być ciekawe dla mieszkańców, jest wiele. Jednym z takich miejsc jest domek bramny...

Nie będzie rewitalizacji Parku Modrzewie. Dlaczego?

11.03.2014 komentarzy 7

Mógłby być prawdziwą perełką naszego miasta. Z wieżą widokową oraz domkiem bramnym, pozostałościami dawnej posiadłości Carla Ziese. Niestety, mimo iż...

Zdjęcia ilość zdjęć 9