› bieżące
08:26 / 23.04.2014

Wiosna w Kinie Światowid

Wiosna w Kinie Światowid

fot. nadesłane

Zagościła na dobre i przyprawiła nas o zawrót głowy. Efekt? Mnóstwo świetnych filmów, których żaden kinomaniak nie powinien przegapić. Sprawdźcie propozycje Kina Światowid na nadchodzące tygodnie.

Jeżeli słysząc tytuł „Powstanie Warszawskie" (w Światowidzie od 9 do 22 maja), myślisz – „Znowu wojenny film!". Radzimy, nie idź tym tropem. Nie bez powodu o „Powstaniu Warszawskim" w reżyserii Jana Komasy było głośno na długo przed premierą. Dlaczego? To pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction - film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Nowa technika realizacji filmu to zapowiedź innego doświadczenia filmowego.

Zanim na ekrany wejdzie „Powstanie Warszawskie", na ekranach Kina Światowid zagości adaptacja bestsellerowej powieści Noaha Gordona. O filmie „Medicus" (od 25 kwietnia do 8 maja) pisze się, że to najlepsza europejska produkcja ostatnich lat. Dystrybutor filmu obiecuje fascynującą opowieść o marzeniach, które potrafiły rozświetlić mroki średniowiecza. Mamy XI wiek, utalentowanego chłopaka-sierotę, który marzy o byciu lekarzem. Jest też ktoś, kto dostrzeże potencjał chłopaka i będzie chciał pomóc mu zrealizować marzenie.

W tym czasie będzie również można zobaczyć kolejny film, który zrealizowany został na podstawie światowego bestselleru. To prawdziwa historia Coltona Burpo - chłopca, który podczas operacji znalazł się na granicy życia i śmierci. Rodzice nie spodziewali się, że w ciągu następnych kilku miesięcy usłyszą piękną i wyjątkową opowieść o podróży chłopca do nieba i z powrotem. Film „Niebo istnieje... naprawdę" w Kinie Światowid od 25 kwietnia do 8 maja.

Kobiecość niejedno ma imię

Wiosna jest kobietą, złożoną ze sprzeczności („Kwiecień, plecień bo przeplata..."). Dlatego w wiosennym repertuarze Kina Światowid nie mogło zabraknąć filmów o kobietach i dla kobiet.

Na początek amerykański film o młodych Polkach. „Imigrantka" (od 25 kwietnia do 8 maja) opowiada o dwóch siostrach – Magdzie i Ewie, które w 1921 roku wyruszają do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim jednak spełni się ich amerykański sen muszą przejść selekcję na Ellis Island. Chora na gruźlicę Magda zostaje zatrzymana i poddana kwarantannie, a zdana tylko na siebie Ewa rozpoczyna zdobywanie Ameryki na własną rękę.

Po „Imigrantce" zapraszamy na film „Grace Księżna Monako" (od 16 do 29 maja). Życie gwiazdy filmowej, zawrotna kariera uwieńczona Oscarem i wielka sława to tylko początek baśniowego życia Grace Kelly, skromnej dziewczyny z Filadelfii. Kiedy ma już niemal wszystko, poznaje Księcia Monako Rainera. Zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Grace decyduje się porzucić Hollywood dla jednej, najważniejszej roli w swoim życiu – zostaje Księżną.

I jeszcze jeden wymiar kobiecości. Sklepy i kobiece czasopisma przekonują nas, że wiosna to czas rewolucji w garderobie. Być może. Tymczasem pośród wielu modowych okazji, pojawi się możliwość poznania niezwykłej i pasjonującej historii geniusza mody – Yves Saint Laurenta. Film o tym samym tytule w Kinie Światowid będzie można zobaczyć od 30 maja do 5 czerwca.

Nowe, świeże, inne

Wiosna wyostrza zmysły i otwiera nas na nowe doznanie. Takie właśnie Światowid serwuje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

8 maja zapraszamy na „Blue Highway", czyli historię przyjaciół, którzy odbywają nieśpieszną podróż po Stanach szlakiem ulubionych filmów. Odkrywają Stany i siebie nawzajem. Romans przeplata się z czarnym humorem i absurdalnymi sytuacjami. Ich Ameryka to nieskończony plan filmowy, pełen kadrów znanych z kinowego kanonu, który dzięki entuzjazmowi i niezobowiązującej atmosferze, aranżowanej przez głównych bohaterów zauroczy nas od nowa.

Trzeci weekend maja (16-18 maja) upłynie pod znakiem Planete +Doc Film Festiwal. To dobrze znany widzom Kina Światowid przegląd filmów dokumentalnych z najwyższej półki. Festiwal filmowy, który kształtuje opinie i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.

To lubimy najbardziej

Nasi Widzowie wiele razy sygnalizowali, że jeszcze raz chcieliby obejrzeć kultowe filmy na dużym ekranie. Na co dzień, nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Lecz właśnie pojawiła się ku temu wyjątkowa okazja, tzn. cykl Kinoklasyka. Cykl rozpoczął się w kwietniu od filmów Kieślowskiego. Dzięki Kinoklasyce 6 maja w kinowych warunkach będzie można zobaczyć „Zaklęte Rewiry" Janusza Majewskiego, a 10 czerwca „Psy" Władysława Pasikowskiego. Dodajmy, że Kinoklasyka to projekt ogólnopolski realizowany w wybranych kinach studyjnych.

Trudno sobie wyobrazić wiosnę bez muzyki. Kino Światowid proponuję tę w wykonaniu najwybitniejszych śpiewaków operowych z całego świata. Czyli The Metropolita Opera – na żywo z Nowego Jorku. Stałym bywalcom (i nie tylko) przypominamy, że dwie ostatnie transmisje w tym sezonie odbędą się 26 kwietnia („Cosi fan tutte") i 10 maja („Kopciuszek").

Z myślą o najmłodszych

Wiosna jest jak dziecko. Nieustannie wywołuje uśmiech na naszej twarzy. Wiosenny repertuar Kina Światowid nie obyłby się więc bez filmów dla dzieci. Chronologicznie przedstawia się on następująco: Amazonia. Przygody małpki Sai (od 2 do 8 maja), Rio2 (od 9 do 22 maja), Czarnoksiężnik z Oz: Powrót Dorotki (od 23 maja do 5 czerwca), Listonosz Pat i wielki świat (od 23 maja do 5 czerwca).

Już teraz zdradzimy, że ta obfitująca w dobre filmy wiosna jest wstępem do bogatych wakacyjno-filmowych podróży. O ich szczegółach poinformujemy niebawem.

Bilety na filmy można nabyć online (http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/) lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Bilety na filmy 2D kosztują 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy), a w poniedziałki tylko 11 zł, na filmy 3D - 17 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy), a w poniedziałki 15 zł.

Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.

Zapraszamy na www.kino.swiatowid.elblag.pl.

Autor: Karolina Śluz

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%