› rozrywka
13:55 / 19.04.2017

Wirtuozi skrzypiec w Elblągu. Wygraj podwójne zaproszenie

Wirtuozi skrzypiec w Elblągu. Wygraj podwójne zaproszenie

Ten koncert to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli muzyki klasycznej. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert „Wieczór Wirtuozów”, który odbędzie się 22 kwietnia 2017 r. godz.19:00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Z elbląskimi kameralistami pod dyrekcją Marka Mosia wystąpią wirtuozi skrzypiec – Krzysztof Jakowicz i Jakub Jakowicz. Mamy dla naszych Czytelników podwójne zaproszenie.

Według encyklopedii muzycznej PWM – wirtuoz ( z wł. virtuoso) to pełen zalet, mistrz instrumentu, wykonawca zdolny rozwiązać najbardziej skomplikowane problemy techniczne.  Często słuchacz nie zdaje sobie sprawy jak wiele tych problemów pojawia się w trakcie gry na instrumencie. Cała sztuka polega  na tym, aby tego nawet nie zauważył, a artystyczny przekaz dzieła górował ponad wszystkim. Muzyka w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i Jakuba Jakowicza sprawia, że słuchacz odnosi wrażenie, iż granie na skrzypcach to po prostu przyjemność, która tylko potwierdza  wirtuozostwo najwyższej klasy.

Artyści wykonają między innymi Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową – Sławomira Czarneckiego, które powstało na ich zamówienie i jest im dedykowane. Sam kompozytor podkreśla, że jest to utwór, poprzez który chciałby - aby zarówno dla wykonawców jak i dla słuchaczy, słowa radość, fascynacja i zauroczenie nabrały szczególnego znaczenia.

Tytuł „Liliowe" pochodzi od nazwy przełęczy tatrzańskiej, oddzielającej Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich, gdzie kompozytor zafascynowany pięknem gór, często odpoczywa przemierzając grań tatrzańską. Góralskie rytmy zawarte w tym utworze prowokują solistów do niemal tanecznych kroków na estradzie.

Concerto wykonane po raz pierwszy przez Krzysztofa Jakowicza z synem Jakubem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego było bisowane! To się naprawdę nieczęsto zdarza utworom współczesnych kompozytorów. Mamy nadzieję, że Concerto Liliowe wykonane przez Krzysztofa Jakowicza i Jakuba Jakowicza podobne wrażenie wywoła także w Elblągu.

***
Krzysztof Jakowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz - skrzypce
Marek Moś - dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie między innymi:
Jan Sebastian Bach  Koncert d-moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę
Sławomir Czarnecki  Concerto Liliowe na dwoje skrzypiec i orkiestrę

22.04.2017 r., godz. 19:00, Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu
Bilety: 35 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy)

KONKURS! Dla naszych Czytelników mamy 1 podwójne zaproszenie na koncert. Jedyne, co trzeba zrobić, to wysłać swoje imię, nazwisko oraz numer telefonu, tytuł wiadomości: EOK, na adres: konkursy@elblag.net Na zgłoszenia czekamy do 21 kwietnia godz 12:00. Tylko zwycięzca otrzyma informację o wygranej. Zaproszenie do odebrania przed koncertem.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%