15:04 / 07.08.2018

Witamina D - źródło słońca

Witamina D - źródło słońca

Witamina D jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu. Jej niedobór oraz nadmiar jest niebezpieczny zarówno dla małych dzieci, jak i dorosłych. W powszechnej opinii pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych stwierdzeń czy przekonań odnośnie jej stosowania.

Witamina D to grupa organicznych związków steroidowych, które rozpuszczają się w tłuszczach. Wyróżnia się dwa głównej jej rodzaje: D2 oraz D3, które uczestniczą w unormowaniu gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Witamina D – ważna już od pierwszych chwil życia

Niewłaściwe dawkowanie może sprawić, że dziecko będzie miało niedobór witaminy D. Skutki tego mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia maleństwa. Od urodzenia do 6 miesiąca życia należy podawać dziecku 400 IU/dobę. Później do ukończenia roku – 400/600 IU. Starsze dzieci oraz młodzież do 18 roku życia powinny stosować od 600 do 1000 IU. Witamina D powinna być też stosowana przed dorosłych, jeśli zajdzie taka konieczność – od 1000 IU do 2000 IU. Warto mieć też na uwadze, że osoby z ciemną karnacją wytwarzają witaminę kilkukrotnie wolniej niż te o jasnym kolorze skóry. Dlatego są bardziej narażone na zbyt małą jej ilość w organizmie.

Suplementy można stosować cały rok bądź w okresach przejściowych, gdy na niebie rzadko pokazuje się słońce, odpowiedzialne za wydzielanie się witaminy D. Warto jednak ustalić z lekarzem, czy istnieje konieczność stosowania suplementacji, bowiem nadmiar witaminy D może nieść równie nieprzyjemne skutki zdrowotne, jak jej niedobór.

Nadmiar i niedobór witaminy D- skutki zaniedbania mogą być poważne

Witamina D sprzyja zdrowiu jeśli jej poziom jest odpowiedni. Niedobór witaminy D może być bardzo niebezpieczny. Zdarza się, że powoduje m.in.: krzywicę, astmę, nadciśnienie tętnicze, problemy ze snem, depresję, choroby nowotworowe (piersi, prostaty i jelita grubego), stwardnienie rozsiane, otyłość czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Niedobór objawia się uczuciem pieczenia w gardle, nieprzyjemnym posmakiem w ustach, bólami mięśni i kości, biegunkami, problemami ze wzrokiem oraz utratą apetytu.

Nadmiar witaminy D zdarza się znacznie rzadziej niż niedobór. Następstwem tego może być nieprawidłowa praca nerek oraz układu sercowo-naczyniowego. Jest też większe ryzyko kamicy pęcherzyka żółciowego. Hiperwitaminoza, więc nadmiar witaminy objawia się bólami brzucha, osłabieniem, wzmożoną potliwością, biegunkami, większą ilością oddawanego moczu oraz nudnościami.

Czy filtr w olejkach do opalania blokuje wydzielanie się witaminy D?

Istnieje przekonanie, że podczas stosowania filtrów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym przyczyniamy się do tego, że blokowany jest proces wytwarzania się witaminy D. Według najnowszych ustaleń naukowców -  nic takiego nie ma miejsca. A filtry należy stosować podczas intensywnych upałów, by zapobiec poparzeniom skórnym.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%