› polityka
13:16 / 30.10.2018

Witold Wróblewski z poparciem Kongresu Kobiet i Komitetu Obrony Demokracji

Witold Wróblewski z poparciem Kongresu Kobiet i Komitetu Obrony Demokracji

fot. Marcin Mongiałło

W wyborach samorządowych Witoldowi Wróblewskiemu, który startuje z lokalnego komitetu wyborczego (KWW Witolda Wróblewskiego), już wcześniej udzieliły poparcia Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne, a także Liga Kobiet Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Dziś odbyła się konferencja podczas której poparcia kandydaturze Witolda Wróblewskiego na urząd prezydenta Elbląga udzielił Kongres Kobiet, Komitet Obrony Demokracji oraz ruch obywatelski "Rozmawiajmy o Demokracji".

Podczas konferencji głos zabrała Jadwiga Król – radna sejmiku wojewódzkiego, pełnomocniczka wojewody do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn oraz członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Podkreśliła, że zna prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego od wielu lat i docenia jego wysiłki podejmowane na rzecz osób starszych oraz tych, które nie radzą sobie w życiu. 

Radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Jadwiga Król (Kongres Kobiet) , fot. Marcin Mongiałło

Prezydent Wróblewski był wicemarszałkiem. To doświadczenie przełożyło się w ten sposób, że sięgnął po unijne pieniądze w wysokości aż 242 mln zł na rozwój naszego pięknego Elbląga – naszej małej ojczyzny, oddłużył też nasze miasto.

 

Jako osoba reprezentująca Kongres Kobiet mam wielkie uznanie dla pana prezydenta, tym bardziej, że zawsze uczestniczył z nami w kongresach kobiet. Parę lat temu była konferencja Kongresu Kobiet w Węzinie – małej miejscowości, małej wiosce – i mimo to zaszczycił nas swoją obecnością wówczas pan wicemarszałek na tej konferencji. Zawsze były dla niego ważne sprawy społeczne, sprawy osób niepełnosprawnych.

 

Chciałabym powiedzieć, że to jest człowiek, który lubi zgodę, lubi ludzi i choćby dlatego podjął inicjatywę, aby zorganizować wspólnymi siłami konferencję, w której wzięła udział pani profesor Płatek, a temat był bardzo ludzki: "Jaki ma wpływ język przemocy na życie społeczne i rodzinne". Nawet w tej kampanii widzimy wiele pomówień, walki i my jako Kongres Kobiet nie akceptujemy takiej kampanii. Z kolei nasz prezydent na następną kadencję nie używa takich słów. Jego kampania jest ludzka, nikogo nie atakuje, ale z kolei też nie zgadza się na ataki. 

 

Dla naszego kandydata Witolda Wróblerwskiego zawsze ważne były osoby, które nie radzą sobie w życiu. Fantastyczną rzecz, którą organizuje w Elblągu jest opieka wytchnieniowa. Wytłumaczę o co chodzi. Rodzice, którzy mają dzieci niepełnosprawne pracują 24 godziny na dobę. Nie mają czasu na wyjazdy, nie mają czasu, aby pójść do fryzjera, do kosmetyczki. Opieka wytchnieniowa jest w Elblągu organizowana przez Stowarzyszenie Lazarus. Można osobę niepełnosprawną pozostawić tam na trzy dni pod profesjonalną opieką i w tym czasie rodzice takiej osoby mają czas dla siebie.

 

Dziękuję też panu prezydentowi za to, że wspierał mnie jako radną sejmiku, aby utworzyć w Elblągu poradnię dla dzieci z autyzmem. Nie było takiej poradni, a dzisiaj jest. Dziękuję panie prezydencie za to. 

 

Pan prezydent też pomaga młodzieży i rodzicom w walce z ciężkim problemem użależnień. W naszym mieście trwa rozbudowa ośrodka Karanu – to jest organizacja pozarządowa, która leczy dzieci od uzależnień. Tutaj wielki ukłon dla pana prezydenta, bo w całym województwie warmińsko-mazurskim jest tylko jeden taki ośrodek, gdzie pomaga się młodzieży uzależnionej od narkotyków i sprowadza się ją na dobrą drogę.

 

Dla mnie to są rzeczy bradzo istotne i ważne. Jako Kongres Kobiet całym sercem popieramy pana Witolda Wróblewskiego. 

– mówiła Jadwiga Król. 

Magda Adamowska ("Rozmawiajmy o Demorkracji") i Tadeusz Kawa (KOD), fot. Marcin Mongiałło

Następnie głos zabrał Tadeusz Kawa, szef elbląskich struktur Komitetu Obrony Demokracji.

Nie przez przypadek jesteśmy tutaj przy tym stole, udzielając poparcia dla Witolda Wróblewskiego, kandydującego w drugiej turze na urząd prezydenta miasta Elbląga.

 

Od 2015 roku w przestrzeni publicznej naszego miasta pokazał się Komitet Obrony Demokracji. Te wartości demokratyczne są dla nas najważniejsze – wlaka o prawa, o naszą Konstytucję. Od samego początku mieliśmy wsparcie w osobie pana prezydenta i dzisiejszego kandydata na prezydenta, jak również poparcie urzędników miasta. Wielokrotnie organizaowaliśmy w Elblągu różnego rodzaju wydarzenia związane z łamaniem prawa przez obecnie rządzących i nie było nigdy problemu z tym, żeby Urząd Miasta wyraził zgodę. Przypomnę ostatnią akcję koszulkową, gdzie byliśmy spisywani przez policję. Obeszło się bez mandatów, bez żadnych perypetii, też z poparciem Urzędu Miasta. W tym miejscu serdecznie dziękuję panu i panu wiceprezydentowi Januszowi Nowakowi. Panowie uczestniczyli w wielu wydarzeniach. Było też wsparcie materialne ze strony partii SLD, już nie mówię o szeroko pojętej Koalicji Obywatelskiej – Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

 

Myślę, że ten jedyny słuszny wybór, jakim jest kandydatura Witolda Wróblewskiego na prezydenta spowoduje, że nasze działania w obronie demokracji i działania, aby następne wybory – te europejskie i parlamentarne – zostały zrozumiane odpowiednio przez nasze społeczeństwo – że wreszcie do ludzi dojdzie, że musimy odsunąć od rządów Prawo i Sprawiedliwość, żeby nasz kraj zaczął odbudowywać to, co w ciągu trzech lat tak strasznie stracił. 

–  podkreślił szef elbląskich struktur KOD-u.

Podobny ton wypowiedzi można było usłyszeć z ust Magdy Adamowskiej, reprezentującej ruch obywatelski "Rozmawiajmy o Demokracji". Podziękowała, że jaj organizacja może działać, że nie staje jej się na drodze:

My w sumie z Tadeuszem (Kawą – przyp. red.) wszyscy bronimy tego samego – demokracji, wolności, konstytucji, szacunku dla ludzi. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%