› bieżące
06:39 / 05.02.2014

Wkrótce otwarcie Pubu Specjal. Czy niepełnosprawni będą mogli tu wejść?

Wkrótce otwarcie Pubu Specjal. Czy niepełnosprawni będą mogli tu wejść?

fot. Konrad Kacprzak

Trwają prace wykończeniowe w Specjal Pubie na Wyspie Spichrzów. Budynek wyglądem nawiązuje do zabudowy Starego Miasta. Projekt powstał na podstawie przedwojennych fotografii oraz materiałów. Zachodziło więc podejrzenie, że nie wszystkie nowe normy budowlane zostały spełnione. Jak zapewniają pracownicy Grupy Żywiec S.A. w Elblągu taka możliwość nie wchodziłaby w grę. 

- Budynek nie posiada podjazdu do dla osób niepełnosprawnych. Czy inwestorzy nie uważają, że jest on potrzebny? Każdy budynek użyteczności publicznej musi być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo wnętrze musi być przystosowane dla takich osób. Jak widać z zewnątrz Specjal Pub nie posiada podjazdu dla wózków – informuje nasz Czytelnik. Czy ma rację?

Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku mówi, że każdy obiekt budowlany należy projektować i budować zapewniając zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich.


Szczegółowe przepisy regulujące dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z 2002 r. z późn. zm.). Oto najważniejsze z nich:

  • Do wejść do budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej powinny być doprowadzone utwardzone dojścia o szerokości minimalnej 1,5 m.
  • Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu
  • Pochylnie przeznaczone dla osób niepełnosprawnych powinny mieć szerokość płaszczyzny ruchu 1,2 m; krawężniki o wysokości co najmniej 0,07 m i obustronne poręcze, przy czym odstęp między nimi powinien mieścić się w granicach od 1 m do 1,1 m. Długość poziomej płaszczyzny ruchu na początku i na końcu pochylni powinna wynosić co najmniej 1,5 m.


Chociaż budynek Specjal Pubu projektowany był niedawno, to opierał się na przedwojennych materiałach oraz planach. W związku z tym, zachodziło podejrzenie, że nie wszystkie normy budowlane zostały spełnione.

- Nie ma takiej możliwości, żeby powstało jakieś uchybienie. Cały projekt jest zaakceptowany przez odpowiednie organy. Nowoczesne rozwiązania oraz technologie zapewniają innowacyjne sposób udostępnienia lokalu dla osób niepełnosprawnych. Nie moglibyśmy sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia. Wszystkie niezbędne zasady zostały zachowane. Podjazd dla niepełnosprawnych będzie funkcjonował na zasadzie podjazdu automatycznego - informują pracownicy Browaru, odpowiedzialni za tą inwestycję.

Otwarcie Specjal Pubu nastąpi już 15 lutego. Wtedy będziemy mogli podziwiać go już osobiście. Okaże się czy wszystko funkcjonuje bez zarzutu.

6
8
oceń tekst 14 głosów 43%

Zdjęcia ilość zdjęć 5