› polityka
18:18 / 15.12.2019

Władysław Kosiniak-Kamysz w Elblągu: „Nie ma wolności bez samorządności!”

Władysław Kosiniak-Kamysz w Elblągu: „Nie ma wolności bez samorządności!”

fot. Marcin Mongiałło

Władysław-Kosiniak Kamysz spotkał się dzisiaj, 15 grudnia, z mieszkańcami Elbląga. Po zakończeniu wizyty w Bibliotece Małego Czytelnika "Bulaj", gdzie uczestniczył we wspólnym przygotowywaniu ozdób świątecznych, wziął udział w konferencji prasowej, w czasie której odpowiadał na pytania dziennikarzy oraz przedstawiał najważniejsze problemy w obliczu których stoi Polska. Dużo uwagi poświęcił idei samorządności i jej zagrożeniom.

Zwrócił uwagę, że samorządność jest obecnie ograniczana szczególnie na poziomie województwa, gdzie ze strony samorządu zabrano kompetencje i przenesiono je na poziom krajowy. Chodzi m.in. o Wody Polskie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, sprawy sportu i turystyki. Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że po przenesieniu kompetencji na poziom krajowy, instytucje centralne nie działają lepiej. Podkreślił, że to na poziomie samorządu dużo lepiej można zarządzać pieniędzmi, mając m.in. większą wiedzę o koniecznych inwestycjach.    

Samorządność jest dorobkiem ostatnich 30 lat. Samorządność to jest zarządzanie przez nas samych wspólnotami Małej Ojczyzny. To jest odpowiedzialność, to jest realizacja zasady pomocniczości, która jest zawarta w Konstytucji. Nie ma wolności bez samorządności! Samorządność nie może być ograniczana, kompetencje nie mogą być zabierane. To się niestety wydarzylo w ostatnich czterech latach.

 – zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz. 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%