Władza lekarza orzecznika ZUS. Od niego zależy, czy dostaniesz rentę
fot. biznes.interia.pl
Jedna z Czytelniczek skontaktowała się z nami i zwróciła uwagę na to, że lekarz orzecznik ZUS wydał błędną – jej zdaniem – decyzję, w wyniku czego straciła ona możliwość otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy. Odwołanie od jego decyzji i ponowna komisja w Gdańsku nie przyniosła efektu.
Pewna Czytelniczka (dane do wiadomości redakcji) wysłała do nas wiadomość następującej treści (zachowano oryginalną pisownię):
Od kilkunastu lat choruję na cukrzycę. Jest to choroba przewlekła, która daje się we znaki w najmniej oczekiwanych momentach (spadku poziomu cukru lub wręcz przeciwnie). Do normalnego funkcjonowania potrzebuję insuliny, która nie jest lekiem najtańszym, nawet z refundacją. Jakiś czas temu byłam na komisji w ZUSie, na której miała zapaść decyzja odnośnie przedłużenia renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie otrzymałam jej, ponieważ lekarz orzecznik, który przeprowadzał badanie (chirurg) nie był moim zdaniem osobą kompetentną. Jak chirurg może decydować o tym, czy cukrzyk dostanie rentę czy nie?
Aby wyjaśnić tę sprawę, skontaktowaliśmy się z Agnieszką Cybulską, rzecznikiem prasowym elbląskiego oddziału ZUS. Udzieliła nam wyczerpującej odpowiedzi, z której wynika, że na mocy stosownych przepisów
(…) lekarzem orzecznikiem może być lekarz, który jest specjalistą – w szczególności w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii, neurologii, psychiatrii, medycyny pracy, medycyny społecznej oraz odbył przeszkolenie w zakresie ustalonym przez Prezesa Zakładu.
Każdy jest odpowiednio przygotowywany do pełnienia swojej funkcji.
Orzekanie o niezdolności do pracy przez lekarzy orzeczników w Oddziale odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami. Przepisy nie przewidują konieczności kierowania ubezpieczonych do lekarza orzecznika posiadającego wybraną specjalizację. Wszyscy lekarze orzekający w Oddziale w Elblągu posiadają wymagane, odpowiednie kwalifikacje zawodowe do orzekania o niezdolności do pracy.
Czy sam fakt, iż nasza Czytelniczka choruje na cukrzycę, jest wystarczający do uznania jej za niezdolną do pracy i w związku z tym nadania jej prawa do otrzymywania renty? Okazuje się, że nie. Wyjaśnia to rzecznik elbląskiego ZUS:
Nie sama choroba, ale jej faktyczny wpływ na zdolność do zarobkowania decyduje o uznaniu osoby za niezdolną do pracy. Lekarz orzecznik ZUS ustala przewidywany okres niezdolności do pracy, biorąc pod uwagę charakter i stopień naruszenia sprawności organizmu oraz rokowania odzyskania zdolności do pracy.
Jednocześnie rzecznik ZUS przypomniała, że w ciągu 14 dni od daty komisji lekarskiej w ZUS można złożyć odwołanie od decyzji lekarza orzecznika. Często jest jednak tak, że ponowna komisja, która zbierze się w Gdańsku, gdzie odsyłani są elblążanie, ostatecznie podtrzymuje postanowienie lekarza ZUS z naszego miasta. W takiej sytuacji ludzie tracą częstokroć jedyne źródło utrzymania,