› bieżące
20:30 / 22.02.2014

Władze miasta nie wspierają elbląskiego handlu

Władze miasta nie wspierają elbląskiego handlu

fot. Konrad Kacprzak

Czy ekipa prezydenta Jerzego Wilka nie wspiera drobnego, lokalnego handlu? Tak uważa radna Maria Kosecka, która wskazuje jako przykład zaniechanie dalszej modernizacji Targowiska Miejskiego. Pieniędzy na taką inwestycję w budżecie miasta nie ma.


Przypomnijmy, że Targowisko Miejskie miało przejść gruntowną modernizację, a handel na nim miał w końcu odbywać się w cywilizowanych warunkach. Niestety, skończyło się jedynie na budowie niewielkiego parkingu i przeniesieniu handlujących warzywami w inną rejon rynku. Ta sytuacja niepokoi radną Marię Kosecką.

- Prowadzenie działalności gospodarczej niesie za sobą ogrom pracy połączony z dużym ryzykiem. Władze miasta powinny dążyć do wspierania i umożliwiania rozwoju tej formy działalności gospodarczej. Jednak w przypadku Elbląga zachodzi wątpliwość co do rzeczywistych intencji władzy wykonawczej. Mamy bowiem informacje docierające z Ratusza i zawarte w budżecie miasta o zaniechaniu inwestycji na targowisku miejskim – pisze radna Maria Kosecka. - W ostatnim okresie odbyłam szereg rozmów ze sprzedawcami z elbląskiego rynku oraz dokonałam szeregu oględzin tego terenu. Warunki w jakich ci ludzie prowadzą handel nie przystoją naszym czasom i postępowi cywilizacyjnemu. Czas w tym miejscu zatrzymał się w połowie XX wieku.

Opracowany program modernizacji tego terenu zakładał przebudowę wiat znajdujących się w części południowo-zachodniej, utwardzenie terenu oraz utworzenie dodatkowych miejsc na handel bezpośrednio z pojazdów. Była to logiczna kontynuacja wynikająca z ograniczenia handlu z uwagi na zorganizowanie miejsc postojowych od strony ul. Płk. Dąbka.

W opinii handlujących rozwiązanie takie było oczekiwane i wpisywało się w poprawę prowadzenia działalności na tym terenie. Należy również dodać, że istotnym aspektem tej inwestycji była poprawa bezpieczeństwa.

- Obecnie obszar ten spowija ciemność czyniąc ten teren łatwym łupem dla złodziei. Efektem były włamania do boksów i straty materialne właścicieli. Jeżeli do tego dodamy jeszcze dziury i wyrwy w nawierzchni to mamy obraz nędzy i rozpaczy – nędzy infrastruktury miejskiej i rozpaczy handlujących i odwiedzających elbląski rynek. Istotne jest również to, że każdy sprzedawca wnosi opłatę za zajęcie miejsca na targowisku i zwykła rzetelność biznesowa wymagałaby w zamian za otrzymywane opłaty oferować usługę na co najmniej dobrym poziomie – pisze radna Maria Kosecka. - W związku z powyższym wnoszę o dokonanie w trybie pilnym napraw nawierzchni oraz oświetlenia Wnioskuję również o dokonanie korekty budżetu na rok bieżący poprzez przesunięcie środków z pozycji §4300 Zakup usług pozostałych – Biuro Prezydenta Miasta, rozdz. 75075 Promocja jednostek samorządu terytorialnego na wykonanie II etapu modernizacji targowiska miejskiego.

 

25
6
oceń tekst 31 głosów 81%

Powiązane artykuły

Targowisko miejskie. Kiedy doczeka się końca remontu?

29.01.2014 komentarzy 3

Zakończył się pierwszy etap remontu targowiska miejskiego w Elblągu. Łącznie powstały 73 miejsca postojowe wraz z wjazdem na teren targowiska. Chociaż w tym roku...

Daj znać: Targowisko miejskie wymaga remontu

24.02.2014 komentarzy 4

Targowisko miejskie w Elblągu funkcjonuje już kilkadziesiąt lat. Wielu elblążan robi tu zakupy. Mieszkańcy miasta przyzwyczajeni są do swoich zaufanych...