› polityka
10:27 / 19.02.2016

Wojewoda, EPEC i EUH-E, czyli pierwsza sesja Rady Miejskiej w 2016 roku

Wojewoda, EPEC i EUH-E, czyli pierwsza sesja Rady Miejskiej w 2016 roku

fot. Bartłomiej Ryś

Wizje, plany i pochwały – to dominowało podczas wczorajszej sesji Rady Miasta w Elblągu. Wydawało się gorący temat spółki EPEC rozgrzeje atmosferę, jednak został dość szybko ugaszony, a przynajmniej ostudzony.

Tuż po gongu, sesję rozpoczęło przemówienie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego. Wizytacja i wystąpienie związane było m.in. z pismo Przewodniczącego Rady Miasta, Marka Pruszaka, jeszcze w 2015 roku stworzył wraz z klubem radnych PiS uchwałę „Ustanowienie kierunków działania prezydenta Elbląga”. Pominę fakt, że nie jest to do końca zgodne i potwierdza tylko brak porozumienia i narzuca w sposób sztuczny, w formie dokumentu, co ma robić prezydent.

Wojewoda w ciepłych słowach wyraził się na temat Elbląga, o tym jak ważnym ośrodkiem jest w województwie oraz o skali pozyskanych do tej pory funduszach unijnych. Jednak na tym koniec. Brakowało konkretnych deklaracji, wizji i pomysłów na wsparcia miasta oraz zwiększenie jego znaczenia w warmińsko-mazurskim. Zapowiadane zmiany z delegaturze Urzędu Wojewódzkiego to obecnie kosmetyczne zmiany. Czekamy na konkretne działania i efekty.

Decyzją radnych, z porządku obrad zdjęta została uchwała dotycząca oddania w dzierżawę w formie bezprzetargowej, działki przy ul. Warszawskiej na Wyspie Spichrzów. Zgodnie z planem Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu”, w tym miejscu ma powstać osada związana z Bursztynowym Szlakiem. Radni zanim podejmą decyzję, chcą ponownie spotkać się z przedstawicielami i przedyskutować pomysł na to miejsce.

W trakcie sesji, prezydent wypowiedział się na temat restrukturyzacji szpitali miejskich (przy ul. Komeńskiego i Żeromskiego). W jego opinii przemawia za tym przede wszystkim trudna sytuacja finansowa szpitala przy ul. Żeromskiego. Zabrakło jednak szczegółów tego rozwiązania i efektów. Prezydent z góry zaznaczył, że nie będzie redukcji etatów, a jedynie wygaszanie związane z odejściem na emeryturę poszczególnych pracowników. Dopiero w przyszłym tygodniu mają rozpocząć się rozmowy i prace związane z połączeniem szpitali. Na chwilę obecną zapowiedź prezydenta nie wniosła niczego nowego w tym temacie, dlatego pozostaje czekać na efekty, mając nadzieję że ta aktywność nie jest związana ze zbliżającym się absolutorium.

Wśród uchwał Rady Miasta warto wspomnieć o zmianach dotyczących targowiska miejskiego, które nastąpią 1 kwietnia br. Dotychczas zarządzał nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zgodnie z uchwałą obowiązki te przejmie Zarząd Budynków Komunalnych. Jednak na tym obecnie kończy się temat elbląskiego rynku, który w opinii wiceprezydenta Nowaka „nie przynosi kokosów”, chociaż są plany aby pozyskać jakieś środki unijne na jego modernizację, chociażby częściową.

Ostatnim punktem sesji Rady Miasta było wystąpienie przedstawicieli władz Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej. prof. Cezary Obracht-Prondzyński przedstawił wizję rozwoju uczelni związaną z budową Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Rozpoczęcie tych działań możliwe było dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej dotyczącej przekazania w bezprzetargowej formie działki przy ul. Lotniczej, w sąsiedztwie uczelni. 

Projekt nowego budynku o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych przedstawił Grzegorz Latecki, znany w Elblągu z projektu CRW Dolinka. Przekonywał, że innowacyjny pomysł przyniesie tak samo satysfakcjonujące efekty, co inwestycja w park wodny, który jako jedyne takie miejsce w mieście jest cały czas oblężone. Innowacją w działalności nowego wydziału ma być system symulacji ratownictwa., który zakłada powstanie systemu ewakuacji pacjenta do karetki pogotowia oraz symulatora helikoptera medycznego, a następnie do budynku szpitala. Taki system symulacji ma być istotnym elementem edukacji przyszłych medyków.

Skoro mowa o basenie miejskim, prezydent zapowiedział, że powstaje dokumentacja związana z modernizacją obiektu przy ul. Karowej. W planach jest również pozyskanie funduszy ministerialnych na realizację przedsięwzięcia.

Tradycyjnie, radni podczas sesji zgłosili interpelacje dotyczące m.in. Straży Miejskiej, zmiany nazwy ulic, realizacji programu 500+ oraz sytuacji w spółce EPEC. Co do tej ostatniej, najbardziej zainteresowanym był jedynie radny Ryszard Klim, dla którego jak widać jest to ważna sprawa. Apelował o publikację raportu Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz podjęcie odpowiednich decyzji kadrowych w związku z zaistniałymi naruszeniami w trakcie prowadzenia przetargu oraz doprowadzeniem do przejrzystości spółek miejskich. Głosem poparcia dla głosu radnego był transparent przygotowany przez przedstawicieli partii Korwin.

O pozostałych, ważnych tematach, które pojawiły się podczas sesji Rady Miasta poinformujemy w osobnych publikacjach.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 84