› bieżące
07:15 / 06.09.2013

Wojewoda zaskarża uchwałę. Lokatorzy stracą obiecane pieniędze

Wojewoda zaskarża uchwałę. Lokatorzy stracą obiecane pieniędze

fot. Konrad Kosacz

Lokatorzy budynków ZBK zachęceni obietnicami elbląskich radnych, wykupowali lokale należące do Miasta. Krok ten miał uchronić ich przed rosnącymi opłatami za czynsze. Wojewoda Warmińsko-Mazurski odrzucił uchwałę radnych o zwrocie nadpłaty czynszu, przekreślając setkom elblążan szansę na odzyskanie pieniędzy. Uzasadnienie organu dotyczyło niezgodności formalno-prawnych.

Uchwała z lutego 2013 roku zakładała, że osoby, które złożyły wniosek o wykup mieszkania, a wciąż płacą czynsz według nowych podwyższonych stawek, otrzymają zwrot pieniędzy w ciągu 2 miesięcy. Zwrot ten to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wysokością miesięcznego czynszu obowiązującego po 1 stycznia 2013 roku a czynszu uiszczonego do tej daty, za okres od miesiąca następującego po złożeniu wniosku o nabycie lokalu do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło zawarcie umowy sprzedaży lokalu.


Po tej informacji Ratusz został zalany wnioskami lokatorów, chcących zmienić swój status z najemcy na właściciela. W pierwszej turze wpłynęło 1434 wniosków. Okazuje się jednak, że właściciele mieszkań nie otrzymają zwrotu nadpałty czynszu. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Marian Podziewski zaskarżył ustawę radnych pracujących za kadencji Grzegorza Nowaczyka.

Jak informuje nas Edyta Wrotek Rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego:  - Wojewoda Warmińsko-Mazurski złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 19 lutego 2013 roku w sprawie zwrotu nabywcom lokali mieszkalnych części czynszu najmu.

W uzasadnieniu decyzji wojewody czytamy m.in., że ewentualny zwrot części czynszu najemcom wyrażającym wolę nabycia zajmowanego lokalu wiąże się ze sferą wykonawczą i jest gospodarowaniem mieniem komunalnym, o którym stanowi art . 30 ust. 2 pkt. 3 ustawy o samorządzie gminnym , w związku z czym należy do kompetencji Prezydenta Miasta, a nie Rady Miejskiej i nie może stanowić aktu prawa miejscowego. Przedmiotowa uchwała podjęta została z przekroczeniem kompetencji Rady Gminy wynikajacej z art. 18 ust. 2 pkt. 9 lit.a utsawy o samorządzie gminnym , w związku z czym skutkuje nieważnością podjętej uchwały.

Z powyższego wynika, że właściciele mieszkań ZBK, którzy zdecydowali się na wykup mieszkań, nie otrzymaja zwrotu nadpłaty czynszu. 2 lipca odbyła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym rozprawa. WSA podobnie jak wojewoda stwierdził nieważność tej  uchwały twierdząc, że Rada Miasta nie miała żadnej podstawy prawnej, by taką uchwałę podjąć.

4
3
oceń tekst 7 głosów 57%

Powiązane artykuły

Obniżka czynszów. Referendalna obietnica pod znakiem zapytania

04.09.2013 komentarzy 4

Media zalewają informacje na temat przyjęcia projektu uchwały o obniżkach czynszów. Tyle, że w uchwale tej nie ma słowa o zmniejszeniu opłaty za czynsz....

Zwrotu za czynsze nie będzie. "NIE" dla obietnic poprzednich władz

23.09.2013 komentarzy 10

Prezydent Jerzy Wilk nie zamierza wywiązywać się z obietnic, za którymi stoi poprzednia władza. Lokatorzy budynków ZBK, którzy wykupowali lokale...

Jako radny głosował za, jako prezydent jest przeciw

25.09.2013 komentarzy 12

Wokół uchwały o zwrocie części czynszów narosło wiele kontrowersji. Chociaż w przedreferendalnej gorączce wszyscy radni projekt uchwały poparli,...