› bieżące
10:14 / 19.01.2013

Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu otwarto nowoczesne Centrum Radioterapii

 Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu otwarto nowoczesne Centrum Radioterapii

fot. Rafał Kadłubowski

Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania w styczniu 2013 roku rozpoczęło przyjmować pacjentów. Placówka o najwyższym standardzie i zespole  zatrudnionych w niej profesjonalistów sprawiają, że Ośrodek może być chlubą całego województwa warmińsko – mazurskiego. Centrum będzie  świadczyć usługi w oparciu o kontrakt z NFZ.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z rakiem - jest obok chirurgii i chemioterapii, najefektywniejszym narzędziem leczenia. Stosuje się ją zarówno przed, jak i po zabiegach operacyjnych czy chemioterapii. Wykorzystuje ona promieniowanie jonizujące do zniszczenia komórek nowotworowych. Radioterapia, na różnym etapie leczenia, stosowana jest u połowy wszystkich pacjentów z nowotworem, a liczba chorych wyleczonych tą metodą co roku wzrasta. 
 
Centrum Radioterapii i Usprawniania to nowo wybudowany Zakład Radioterapii oraz Oddział Radioterapii. W sumie 3 005,48 m2.
 
W Zakładzie Radioterapii poza pracowniami akceleratorów znajdują się: zakład fizyki medycznej, pomieszczenia planowania leczenia, modelarnia, gabinety lekarskie, i przestronna poczekalnia. Pacjent oczekując na badanie może bezpłatnie skorzystać z kącika kawiarnianego, internetu, telewizji, a także poczytać gazetę.
 
Oddział Radioterapii to 10 pokojów z 25-cioma łóżkami, wśród których znajdzie się również izolatka. 
Sale chorych są trzyosobowe i wyposażone są w indywidualne sanitariaty. W pokojach pacjent ma stałą łączność przywoławczą z pielęgniarką i lekarzem, oświetlenie indywidualne dla każdego łóżka, lodówkę oraz dostęp do bezprzewodowego Internetu i bezpłatnej telewizji. Planujemy powiększyć oddział łóżkowy o kolejne 25 łóżek w połowie przyszłego roku.  W  Centrum znajduje się przychodnia onkologiczna oraz chirurgia onkologiczna, w których funkcjonują  gabinety lekarskie oraz gabinet diagnostyczno-zabiegowy. 
 
Centrum wyposażone jest w system klimatyzacji i wentylacji. Budynek jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych, które będą mieć dostęp do każdej części Centrum Radioterapii. Ponadto, w trosce o komfort pacjenta nad bezpieczeństwem czuwać będzie całodobowy monitoring i ochrona.
 
Ośrodek Radioterapii jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku medycznego województwa warmińsko – mazurskiego, szczególnie Elbląga i okolic, jak również Trójmiasta. Jego powstanie pozwoli na  zmniejszenie kolejek i umożliwi Pacjentom onkologicznym  szybsze rozpoczęcie leczenia, co przekłada się naturalnie na lepsze wyniki leczenia. Centrum powstało w zgodzie z najnowszymi standardami i jest wyposażone w nowoczesną aparaturę. Ośrodek 
z pewnością przyczyni się do zwiększenia komfortu leczenia Pacjentów. Profesjonalizm i komfort – przyjazne wnętrza, nowoczesny sprzęt, wyspecjalizowany personel - to wszystko sprawia, że Ośrodek jest placówką na najwyższym poziomie. Centrum będzie  świadczyć usługi w oparciu o kontrakt z NFZ (fundusz warmińsko-mazurski).
 
„Powstanie Ośrodka Radioterapii w Elblągu z pewnością przyczyni się do podniesienia prestiżu naszego szpitala, ale przede wszystkim umożliwi pacjentom onkologicznym zdecydowanie szybszą diagnostykę, a przez to i szybsze rozpoczęcie leczenia, co przekłada się naturalnie na większe możliwości powrotu do zdrowia - przekonuje Dyrektor do spraw medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, lek. med. Marek Pietruszka. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu brakowało Centrum Radioterapii - Ośrodka, który pozwoli nam kompleksowo leczyć pacjentów onkologicznych.”
 
Dyrektorem medycznym Centrum Radioterapii i Usprawniania w Elblągu jest dr n. med. Andrzej Badzio. Wcześniej pracował między innymi jako asystent Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym kierowanej przez prof. Jacka Jassema. W trakcie dotychczasowej pracy zawodowej uzyskał specjalizację zarówno z zakresu radioterapii onkologicznej jak i chemioterapii nowotworów. Zdobyte przez 20 lat doświadczenie w leczeniu chorób nowotworowych pomoże w stworzeniu w Elblągu nowoczesnego Ośrodka Radioterapii. „ Jestem dumny z tego, że tworzymy od podstaw Ośrodek Radioterapii w Elblągu 
i mogę kierować zespołem młodych ambitnych specjalistów -  mówi dr Badzio - Razem chcemy stworzyć jeden z najlepszych Ośrodków Radioterapii w kraju. Jestem przekonany, że się nam to uda 
i że wszyscy leczący się u nas Pacjenci będą zadowoleni z naszej pracy”. 
 
Ośrodek wyposażony jest w trzy nowoczesne przyspieszacze liniowe, tomograf komputerowy przystosowany do planowania napromieniania i zaawansowane systemy informatyczne pozwalające zaplanować i bezpiecznie przeprowadzić radioterapię. Początkowo chorymi opiekować się będzie sześciu specjalistów radioterapii onkologicznej, na wiosnę planowane jest poszerzenie zespołu. 
 
Nad prawidłową pracą urządzeń i przygotowaniem planów leczenia czuwać będzie zespół doświadczonych fizyków medycznych. Zarówno wysokie kwalifikacje personelu jak i  najwyższa jakość zainstalowanego sprzętu pozwolą wdrożyć większość najnowocześniejszych technik radioterapii do rutynowego stosowania w Ośrodku. 
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 7