› bieżące
10:00 / 15.08.2014

Województwo Żuławskie. Realna alternatywa czy utopia?

Województwo Żuławskie. Realna alternatywa czy utopia?

W naszym mieście znów odżywają nadzieje na odłączenie Elbląga od Warmii i Mazur i dołączenie do województwa pomorskiego. Zbierane są podpisy pod przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Czy jednak ta inicjatywa zyska poparcie rządu? Pojawiają się także inne pomysły.

Elblążanie nie chcą być częścią Warmii i Mazur. Swoje zdanie wyrazili już raz, w referendum z roku 1999. Jednak ta inicjatywa nic nie dała. Województwo warmińsko-mazurskie, bez Elbląga mocno straci na znaczeniu oraz na swojej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej.

Choć niewielkie ruchy korekcyjne na mapie administracyjnej już były, chodziło z reguły jednak o zabiegi niewielkie, jak utworzenie nowych powiatów (np. odłączenie Sztumu od powiatu malborskiego). Czy obecne referendum, które ma się odbyć na jesieni, przy okazji wyborów samorządowych, coś zmieni? Politycy z Olsztyna są sceptyczni, a ci z Pomorza inicjatywie przyglądają się z ciekawością, ale bez entuzjazmu czy chociażby minimalnego wsparcia dla dążeń Elbląga.

- Jeśli osoby, które zbierają podpisy pod akcją, chcą tylko oderwania samego miasta od Warmii i Mazur, robią błąd. Przenieść trzeba całą gminę, inaczej taki zabieg nie ma sensu i jest nieważny – mówi nam jeden z czytelników. – Być może warto by było oderwać cały powiat elbląski.

Tymczasem rodzi się inicjatywa, która zmierza do uniezależnia Elbląga zarówno od Warmii i Mazur, jak i Pomorza. Chodzi o utworzenie nowego regionu – województwa żuławskiego. Profil dostępny jest pod linkiem: https://www.facebook.com/WojewodztwoZulawskie/timeline

Na portalu facebook pojawił się właśnie taki profil. Inicjatorzy akcji deklaruję, że Województwo Żuławskie powinno powstać na nowo z Elblągiem, Malborkiem, Kwidzynem, Nowym Dworem Gdańskim, Braniewem i Pasłękiem.

Czy jednak taka sytuacja w ogóle jest możliwa? Sojusz Lewicy Demokratycznej, w przypadku wygrania wyborów, zapowiada rewizję reformy administracyjnej i powrót do podziału kraju na 49 województw. Wówczas niejako mogłoby zostać odtworzone dawne województwo elbląskie, być może pod nazwą województwo żuławskie?

31
3
oceń tekst 34 głosów 91%