› bieżące
13:30 / 01.03.2015

Wolnych ludzi nic nie złamie... Dziś wspominamy Żołnierzy Wyklętych

Wolnych ludzi nic nie złamie...  Dziś wspominamy Żołnierzy Wyklętych

fot. Paweł Makowski

Przed kilkunastoma laty Leszek Czajkowski napisał piosenkę, której fragment brzmi: "Wystawę oto macie dziś/ Skoro najlepszą bronią pamięć/ I groźna tej wystawy myśl/ - Że wolnych ludzi nic nie złamie". Dziś, 1 marca wspominamy żołnierzy, którzy ginęli za nasz kraj, a których historia zapamiętała jako Żołnierzy Wyklętych.

1 marca, na mocy ustawy z 2011 roku, ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś z tej okazji przedstawiciele władz miasta, wojska oraz organizacji, działających na terenie Elbląga, ale rówież mieszkańcy zgromadzili się przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego by oddać hołd bohaterskim rodakom.

Obecny przy pomniku ks. Mieczysław Józefczyk, podczas swojego wystąpienia wspominał historię naszego kraju:

Jest rok 1939 (...), jest Most Przemyski zatłoczony ludźmi. Jedni uciekają przed zbrodniczym tyranem hitlerowskim z zachodu na wschód, inni przed zbrodniczym tyranem bolszewickim ze wschodu na zachód. na tym moście i ja wtedy byłem. Zdawało się, że był to już koniec Polski, bo oto dwóch potężnych sąsiadów zgniotło polską armię i chciało zgnieść polski naród. Jednak zaborcom się to nie udało. Armia polska odrodziła się w postaci Armii Krajowej, a naród polski nie upadł nigdy i nie ugiął się.

Spoglądając w stronę kibiców elbląskiej Olimpii i rozglądając się po zebranych elblążanach, wśród których było wielu młodych ludzi, mówił:

Ta młodzież świadczy dzisiaj, że chce Ojczyźnie służyć. Wśród tej młodzieży pojawią się prawdziwi bohaterowie. Ta młodzież nie da zginąć Polsce. Choćby najgorsze chwile przyszły, a grożą nam, ta młodzież będzie młodzieżą niezłomną, Żołnierzami Niezłomnymi, obrońcami naszej Ojczyzny".

Po nim głos zabrała Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko-mazurski, Jerzy Wilk, Przewodniczący Rady Miasta i Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. Wszyscy oni podkreślali poświęcenie, z jakim polscy żołnierze bronili suwerenności narodu. Podczas wygłaszanego później apelu pamięci przywoływano z imienia i nazwiska poległych żołnierzy, dowódców i innych, którzy wytrwale działali w imię trzech najwyższych wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny.

14
0
oceń tekst 14 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 56