Wolontariusze z dalekich krajów uczyli języka angielskiego w elbląskiej „Czwórce” (+ zdjęcia)
fot. Marcin Mongiałło
Przez półtora miesiąca pochodzący z dalekich krajów wolontariusze uczyli angielskiego w elbląskiej „Czwórce”. Ich wizyta w Elblągu była częścią szkolnego projektu „Mała Akademia Językowa”, który m.in. ma na celu zwiększyć motywację uczniów do nauki języka obcego. Jego inauguracja zbiegła się z przyjazdem zagranicznych gości. Program wymiany zagranicznej okazał się wielkim sukcesem i najprawdopdobniej będzie kontynuowany w kolejnych latach. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 uzmysłowili sobie, że nauka języka angielskiego ma wymiar praktyczny.
Raveena Chaudhary z Delhi, Kunal Guppta z Pendżabu (Indie), Jade Ong Man Yu z Johor Bahru (Malezja) oraz Ece Özkızılova z Izmiru (Turcja) 10 grudnia ubiegłego roku przybyli na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu, która nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem AIESEC Polska, dzięki czemu możliwa była wymiana zagraniczna.
Wolontariusze doświadczyli polskiej gościnności. Ich zakwaterowanie było możliwe dzięki wielkiemu sercu Teresy Wachniewskiej oraz Katarzyny Zapały. Elblążanki sprawiły, że wolontariusze poczuli się jak u siebie w domu, jednocześnie poznając polskie zwyczaje i ucząc się podstaw języka polskiego.
Wizyta w Elblągu miała przede wszystkim walor edukacyjny – wolontariusze prowadzili w szkole zajęcia z języka angielskiego, ale także brali udział w innych lekcjach, przybliżając uczniom informacje z zakresu geografii, historii, języka, obyczajów i tradycji panujących w Indiach, Malezji, Chinach (Jade jest przedstawicielką mniejszości chińskiej w Malezji) oraz Turcji.
Wizyta wolontariuszy był wspaniałym momentem na rozpoczęcie naszego własnego projektu, który nazywa się „Mała Akademia Językowa”. Akurat inauguracja zbiegła się w czasie z ich przyjazdem i było to naprawdę spektakularne wydarzenie. Jest to projekt, który ma na celu zachęcić wszystkich uczniów do poszerzania swoich kompetencji językowych – w praktyce po prostu do tego, aby się przekonali, że bez angielskiego nic się nie da, a już na pewno nie da się aktywnie zwiedzać świata. Od pierwszego dnia przybycia studentów uczniowie naszej szkoły musieli sobie radzić z różnymi wyzwaniami
– poinformowała nas Katarzyna Michalska-Pedersen, koordynatorka „Małej Akademii Językowej”.
Uczniowie aktywnie przygotowywali się do przybycia wolontariuszy.
Wieszaliśmy kartki z napisami jak dana rzecz nazywa się po angielsku i po polsku, uczyliśmy ich języka polskiego, badaliśmy odległość między naszym krajem a ich. Jedna z klas pokazała im całą szkołę, oprowadzając ich po niej
– powiedział nam Oskar, uczeń szóstej klasy.
Gotowaliśmy razem z Raveeną indyjskie potrawy
– dodała Ewa.
Pochodzący z dalekich krajów studenci poznali i doświadczyli niepowtarzalnej polskiej tradycji związanej ze Świętami Bożego Narodzenia.
W klasach odbywały się warsztaty świąteczne. Nasi wolontariusze czerpali też z naszej kultury – poznali, jak my się przygotowujemy do Świąt, w jaki sposób tworzymy swoje osoby, jak wygląda u nas atmosfera dzielenia się opłatkiem, uczestnictwo w jasełkach; lepili choinki z gliny, przygotowywali ozdoby. W Przedszkolu nr 3 uczestniczyli w jasełkach. Zaprezentowali tam swoje narodowe tańce i piosenki. Ten czas był bardzo owocny. Myślę, że dla nich nawet bardziej niż dla nas
– poinformowała nas Sylwia Wojciul, współorganizatorka wizyty wolontariuszy w SP nr 4.
Przed świętami to my ich bardziej angażowaliśmy do różnych zajęć, które odbywały się w szkole – m.in. warsztatów przygotowywania bombek – aby oni się zanurzyli w naszej kulturze, natomiast po przerwie świątecznej wolontariusze organizowali swoje zajęcia, wychodzili ze swoją inicjatywą. Jednymi z zajęć było gotowanie, były zajęcia z origami oraz zajęcia z robienia tradycyjnych chińskich lampionów, które prowadziła Jade
– dodała Katarzyna Michalska-Pedersen.
Zagraniczni goście mieli okazję odwiedzić kilka polskich miast, m.in.: Gdańsk, Warszawę, Kraków, Malbork, Frombork; byli nad polskim morzem w Stegnie. Duże wrażenie zrobił na nich śnieg, będący zjawiskiem tak rzadkim w krajach, z których pochodzą. Wielką frajdą była wizyta na krytym lodowisku – do tej pory nie mieli okazji (z uwagi na klimat panujący w swoich krajach) spróbować jazdy na łyżwach. Wzięli również czynny udział w zbiórce pieniędzy, organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Warto dodać, że wyszli także poza szkołę. Studenci odwiedzili kilka elbląskich szkół podstawowych (SP nr 3, SP nr 9) i przedszkoli (Przedszkole nr 3 i Przedszkole nr 8), spotkali się także ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, nawiązując z nimi dobry kontakt. Wzięli również udział w spotkaniu z prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim oraz oglądali występy uczniów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
Najważniejszym celem wizyty było włączenie się pochodzących z dalekich krajów wolontariuszy w działalność uruchomionej w dniu 13 grudnia ubiegłego roku „Małej Akademii Językowej” – bardzo udanego projektu, którego pomysłodawcami są dyrektor SP nr 4 w Elblągu Katarzyna Wyżlic oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu. Program skierowany do uczniów klas IV-VIII, którzy rozumieją, że język angielski jest kluczem do sukcesu w przyszłości. Wolontariusze zachęcili młodych ludzi do nauki.
Podczas uroczystego otwarcia dyrektor SP nr 4 Katarzyna Wyżlic wyjaśniła młodym adeptom, czym jest indeks Akademii i co należy z nim zrobić:
Zabierajcie go ze sobą na wszystkie spotkania, jakie będą organizowane w ramach „Małej Akademii Językowej”. Po zajęciach zgłaszajcie się po podpis do prowadzącego. Postarajcie się, aby wasze indeksy zapełniły się podpisami. Uczestniczcie w zajęciach aktywnie i pamiętajcie: jeden język ustawia Was w korytarzu życia; dwa języki, otworzą każde drzwi po drodze.
Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy uczniowie „Czwórki” dużo szybciej przyswajali słówka, pragnąc zdobyć jak najwięcej informacji o egzotycznych krajach oraz dowiedzieć się czegoś więcej o codziennym życiu w Indiach, Malezji oraz Turcji. Dzieci podchodziły do zajęć z dużym zaangażowaniem, starając się mówić po angielsku. Tym samym przełamywały bariery, ucząc się komunikować w obcym języku. Kontakt z wolontariuszami uświadomił im jak ważna jest znajomość języka angielskiego i w jaki sposób można ją praktycznie wykorzystać. Duża w tym zasługa także nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 4 w Elblągu – Katarzyny Michalskiej-Pedersen (koordynatorki „Małej Akademii Językowej”) oraz Sylwii Wojciul (współorganizatorki wizyty wolontariuszy), które otoczyły opieką zarówno wolontariuszy, jak i uczniów. W „Małej Akademii Językowej” bierze udział około 50-60 dzieci. Jak podkreślają nauczycielki, gdyby nie wolontariusze liczba uczestników byłaby mniej więcej o połowę mniejsza.
„Mała Akademia Językowa” to nie jedyny projekt uruchomiony w ostatnim czasie w Szkole Podstawowej nr 4. W ramach zainicjowanej przez dyrektor Katarzynę Wyżlic „Małej Politechniki” uczniowie poprzez doświadczenia poznają podstawy chemii i fizyki.