› bieżące
14:40 / 22.04.2013

Woskiem malowane tkaniny

Woskiem malowane tkaniny

fot. CSE Światowid

Magii prac wykonanych, w wywodzącej się z Indonezji technice batiku, można doświadczyć na wystawie pt. „Motywy architektury’” w Galerii „W oknie” w Młodzieżowym Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Ekspozycja czynna jest od 22 kwietnia do 6 maja.

Batik, technika ręcznego farbowania tkanin ma bogatą historię. Wywodzi się z wyspy Jawy. Była również znana i stosowana w Afryce i Azji od około VIII wieku. Swoją obecność batik zaznaczył także w plastyce polskiej oraz w Czechach i na Słowacji, gdzie zdobiono prace drewnianymi stemplami na beskidzkich tkaninach – modrzeńcach.

Eksponowane w Lidzbarku Warmińskim prace zostały wykonane przez uczestniczki zajęć plastycznych CSE „Światowid” w Elblągu: Wandę Kucharczyk, Joannę Wachowicz, Marię Szczepańską, Zofię Pater, Annę Komorowską, Aurelię Stołowską, Irenę Michalską, Halinę Gnat, Grażynę Kopanską, Bożenę Maleską, Łucję Wołonsewicz oraz Danutę Świątek.

Za źródło inspiracji i interesujących motywów posłużyły twórczyniom style oraz formy architektoniczne występujące na terenie Warmii i Mazur. Ten fakt nie dziwi, gdyż, region bogaty jest w zróżnicowane budownictwo: od chat warmińskich i wiatraków przez romańskie rotundy, gotyckie bramy i kościoły aż po barokowe arkady.

- To już nasza druga wystawa w Galerii „ W oknie”. Sposób ekspozycji prac w tej przestrzeni, bardzo nam odpowiada, ponieważ batik doskonale się prezentuje, gdy przenika przez niego światło. Gry świetlne pozwalają wydobyć głębię barw, a to potęguje oddziaływanie walorów plastycznych – podkreśla pani Ewa Bednarska–Siwilewicz, organizatorka warsztatów.

Jak powstają batikowe kompozycje? Najpierw tkaniny pokrywane są warstwą wosku. Następnie zanurza się je w tak zwanej kąpieli, w barwniku. Aby uzyskać ciekawe efekty – przed kąpielą należy zagnieść tkaninę tak, aby wosk popękał. Do powstałych, w ten sposób, szczelin przenika barwnik i tworzy krakelurę. Cały proces tworzenia, oprócz efektów planowanych, niesie w sobie odrobinę przypadkowości i to właśnie powoduje, że każda praca jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

Autor: Paulina Łuczak

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%