› bieżące
12:10 / 07.01.2015

WOŚP w ogniu krytyki

WOŚP w ogniu krytyki

fot. jestkultura.pl

11 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagra w całej Polsce, również w Elblągu. Po raz kolejny, podobnie jak przed laty, temat Fundacji i Jurka Owsiaka budzi bardzo dużo kontrowersji. Media co chwilę publikują artykuły mówiące o tzw. “hejterstwie” tej inicjatywy.

Komentarze typu “Nie daję na WOŚP” czy też “Żona Owsiaka zarabia 9 tys. zł” pojawiały się również w naszym serwisie pod każdym artykułem związanym z Orkiestrą w Elblągu. Komentujący w ten sposób namawiają, aby ze szczególną uwagą przyjrzeć się działalności Orkiestry i zastanowić się, na co idą pieniądze zbierane do puszki. Powstało wiele publikacji mówiących o domniemanych przekrętach Owsiaka.

Jak jest naprawdę?

Wśród natłoku informacji można wyróżnić dwie grupy dziennikarzy i komentujących. Pierwsza opowiada się za Orkiestrą i jej misją, publikując wywiady z Jurkiem Owsiakiem, który mówi wprost: “Chrzanić to!”. Druga grupa natomiast porównuje często WOŚP do Caritasu i twierdzi, że pieniądze, które mamy wrzucić do puszki wolontariusza, lepiej przeznaczyć na tę drugą instytucję. W sieci bez problemu możemy znaleźć strony i obrazki, które mają na celu zdyskredytowanie inicjatywy Owsiaka.

Pewien internauta identyfikujący się pod nickiem “rineo” zamieścił w serwisie wykop.pl tekst, który jest cytowany przez wszystkich zwolenników Orkiestry. Autor w dużej publikacji przytoczył kilka mitów, które krążą wokół tematu WOŚPu i zestawił je z faktami. Dołączył również obrazki z popularnych serwisów, które od wielu lat krążą w Internecie.

Fakty i mity na temat WOŚPNa czym polega manipulacja?

Autor pokazuje różnice pomiędzy przychodami, a wydatkami na sprzęt sugerując, że zostały zmarnowane i/lub rozkradzione. Są to kwoty... prawdziwe, problem w tym, że nijak nie pokazują struktury finansów WOŚP: pokazują wyłącznie różnicę pomiędzy całkowitymi przychodami (włącznie z dotacjami celowymi od sponsorów np. na zorganizowanie Woodstock), a wydatkami na sam sprzęt. Poza kupowaniem sprzętu fundacja wydaje pieniądze na inne cele statutowe, np. programy medyczne oraz szkolenie wolontariatu.

Właściwym wskaźnikiem są pomiędzy przychodami z finału, a wydatkami na cele statutowe:
Rozliczenia zbiórek WOŚP

Niżej możemy zobaczyć wycinki z rozliczeń finansowych za minione finały Orkiestry.Na czym polega manipulacja?

Autor obrazka po stronie przychodów fundacji zapisuje wszystko, włącznie z dotacjami sponsorskimi na Woodstock, natomiast po stronie wydatków "na pomoc" zapisuje jedynie wydatki na zakup sprzętu medycznego, pomijając pozostałe statutowe wydatki WOŚP, np. programy medyczne. Przy Caritas wrzucono do jednego worka przychody finansowe oraz rzeczowe, zarówno Caritas Polska jak i Caritas diecezjalnych, po stronie wydatków "na pomoc" zapisując 100% wydatków Caritas diecezjalnych mimo, że w sprawozdaniu nie jest wyszczególnione, na co te wydatki poszły. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w 2008 i w 2010 roku WOŚP wydała na cele statutowe grubo więcej niż zebrała na finałach, wybór akurat roku 2009 wydaje się czysto przypadkowy ;)

Bilans 2009 WOŚP
Strona 59:
Przychody z XVII finału z wpłat pieniężnych : 42.191.283,90

Strona 60:
* wydatki na zaopatrzenie placówek służby zdrowia i grup ratownictwa, hospicja i pomoc indywidualną 26.176.505,13
* wydatki na Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków 2.695.422,33
* Program Infant Flow 82.664,38
* Program leczenia cukrzycy pompami insulinowymi 38.988,59
* wydatki na szkolenia medyczne i ośrodek wolontariatu 2.365.318,21
* wydatki na działalność pożytku publicznego 702.305,98

Razem: 32.061.204,62zł, różnica: ~10mln złotych

Czy te pieniądze zostały ukradzione? Nie. Strona 62:
Wynik finansowy ogółem wykazuje dochód 14.100.823,66zł

Bilans Caritas Polska 2009
Strona 64:
Wpływy finansowe Caritas Polska 32 300 006,79 zł (w tym 9 567 589,29 zł z budżetu państwa)
Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty krajowe: 21 442 013,77 zł
Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty zagraniczne: 4 809 191,61 zł

Wydatki razem: 26.251.205,38zł, różnica ~6mln złotych. Brak danych nt. bilansu na koniec roku.

Więcej o mitach i ich konfrontacji z faktami można przeczytać TUTAJ 

Więc dawać czy nie dawać?

Zwolennicy WOŚPu to przede wszystkim rodzice, których dzieci żyją dzięki aparaturze kupionej przez Orkiestrę. Dodają, że życie ludzkie jest bezcenne. Więc skoro Owsiak, dzięki swoim akcjom, uratował tak dużą liczbę dzieci, to jakie pieniądze powinien za to otrzymać?

Podsumowanie tego jest proste: każdy z nas sam zdecyduje 11 stycznia czy wrzucić pieniążka do puszki, czy nie. Hejtowanie? Jest tak samo przydatne, jak przy każdej innej inicjatywie społecznej. Powoduje jedynie zniechęcenie osób, które dają wiele z siebie, aby Finał się odbył. I nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia.

15
7
oceń tekst 22 głosów 68%