› relacje
00:02 / 31.01.2020

WOT szkoli się z WOPR. Terytorialsi działają także na wodzie

WOT szkoli się z WOPR. Terytorialsi działają także na wodzie

fot. DWOT

Pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ukończyli kompleksowe szkolenie ratowników wodnych WOPR. Wśród nich jest trzech żołnierzy z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2020 roku odbędą się kolejne takie szkolenia, zaplanowano też kursy „Instruktora Pływania” oraz zgrupowania szkoleniowe z pływania dla żołnierzy WOT.

Jak podają policyjne statystyki, przez ostatnich 19 lat w Polsce utonęło blisko 11 tysięcy osób. Średnio rocznie w wyniku utonięcia życie traci ponad pół tysiąca Polaków.

Żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej są częścią społeczności Warmii i Mazur, terenu wielu jezior.  Wykształcenie w nich zdolności ratowniczych uczyni mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego bezpieczniejszymi

– mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4W-MBOT. 

Właśnie dlatego zorganizowano dla żołnierzy WOT dwie edycje kursów ratownika WOPR. Nasze działania mają mieć charakter pomocy i współpracy. Na terenie naszego województwa bardzo sprawnie działa Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, z którym na początku 2020 roku podpiszemy porozumienie o współpracy. Chcemy uczyć się ratować ludzkie życie od najlepszych i być gotowi do tego, by im pomagać 

– mówi płk Bryś. 

Nabyte przez uczestników szkoleń kompetencje i uprawnienia przyniosą efekt w postaci zwiększenia bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku nad wodą.

Jak podkreślają kursanci, szkolenie było bardzo intensywne, a instruktorzy idealnie przygotowani.

Czuję, że było to jedno z cięższych szkoleń, a na pewno jedno z najciekawszych, w których brałem udział podczas mojej ponad 20-letniej służby wojskowej. Świadomość tego, że w przyszłości mógłbym komuś pomóc, a nawet uratować życie oraz atmosfera jaka panowała w WOPR Zegrze spowodowała, że w przyszłym roku będę chciał wstąpić do jednej z placówek WOPR

– mówi ppor. Paweł Tyrawski z kompanii saperów w Ełku. 

Przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku szkolenia obejmowały trzy kursy: „Ratowników Wodnych”, „Sterników Motorowodnych” oraz „Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy”. Uczestnicy szkoleń nabyli pełne uprawnienia do pracy w charakterze ratowników wodnych na basenach i kąpieliskach strzeżonych.

Szkolenie prowadziło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zajęcia odbywały się na Zalewie Zegrzyńskim oraz w obiektach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. W dwóch turach szkolenia wzięło udział 24 żołnierzy WOT, 1/3 z nich była żołnierzami OT.

W 2020 roku dla żołnierzy WOT zorganizowane zostaną cztery takie szkolenia. Zaplanowano, że weźmie w nich udział 60 żołnierzy WOT. Ponadto przeprowadzony zostanie też kurs „Instruktora Pływania” oraz zgrupowania szkoleniowe z pływania. Kwalifikowani ratownicy wodni – żołnierze WOT – będą też niezbędnym ogniwem w szkoleniu tzw. kompanii wodnych.

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej, TT: @terytorialsi

"Zawsze gotowi, zawsze blisko!"

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 4