› poradnik
13:37 / 30.07.2021

Wózki składane w książkę – dlaczego to must have na spacery ze starszym maluchem?

Wózki składane w książkę – dlaczego to must have na spacery ze starszym maluchem?

Wszyscy rodzice pieczołowicie przygotowują listę wyprawkową, kiedy dziecko dopiero ma się pojawić na świecie. Jednym z jej podstawowych elementów jest wózek – najpierw głęboki, tak zwana gondola, a potem spacerówka. Zazwyczaj okazuje się jednak, że ta w zestawie z wózkiem głębokim nie odpowiada ani potrzebom rodziców, ani dziecka. Na jaki wózek spacerowy się zdecydować, kiedy malec podrośnie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Wózki składane w książkę – czyli jakie?

Czy słyszeliście kiedyś o wózkach, składanych w książkę? Jeśli nie – warto się nimi zainteresować. Wózki składane w książkę charakteryzują się takim mechanizmem składania, który pozwala na szybkie i łatwe złożenie ich na płasko. Bardzo często można to zrobić nawet jedną ręką. Co za tym idzie – tego typu wózki są niezwykle cenione za funkcjonalność. Po złożeniu spacerówka zajmuje mało miejsca. Polecamy wózki składane w książkę w sklepie Bobowózki

Jakie wózki spacerowe są odpowiednie dla siedzącego dziecka?

Wózki dziecięce spacerowe nadają się już dla dzieci, które potrafią samodzielnie i stabilnie siedzieć. Jaki zatem powinien być wózek spacerowy dla malucha? Przede wszystkim komfortowy – siedzisko powinno być szerokie, a oparcie rozkładane do pozycji leżącej (pamiętajmy, że kilku- czy kilkunasto-miesięczne dziecko nadal często śpi podczas spacerów w wózku).

Rekomendowane są lekkie wózki spacerowe, wyposażone w skrętne przednie koła, amortyzowane tylne koła (do spacerów w każdych warunkach), regulowane oparcie, podnóżek oraz łatwy mechanizm składania. Ważne też, by wózek wykonany był z trwałych materiałów (część tekstylna odporna na zabrudzenia itp.). Funkcjonalność dla rodziców stanowić zaś będzie regulowana teleskopowo rączka.

Czy wózki dziecięce spacerowe są bezpieczne i zdrowe?

Oczywiście należy zwracać uwagę na to, by wybrać solidny i wysokiej jakości model, który zapewni dziecku komfort i bezpieczeństwo.

Ważne, by oparcie rozkładało się do pozycji leżącej – tak, aby dziecko mogło się zdrzemnąć w wygodnej i zdrowej dla kręgosłupa pozycji.

Istotne są także zabezpieczenia przed wypadnięciem dziecka z wózeczka, a więc pałąk oraz przede wszystkim pasy bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem będzie miejsce na kubek, kosz na zakupy oraz obszerna budka, chroniąca przed słońcem czy wiatrem. Wiele wózków zapewnia możliwość jazdy zarówno przodem, jak i tyłem do rodzica.

Kiedy zdecydować się na wózek spacerowy składany?

Jak już wspominaliśmy – spacerówki składane będą odpowiednie już dla kilkumiesięcznego maluszka, pod warunkiem że potrafi on już stabilnie siedzieć. Statystycznie około 7-8 miesiąca życia dziecko opanowuje już tę umiejętność i wówczas warto pomyśleć o zamianie wózka głębokiego na lekką i funkcjonalną spacerówkę.

Jakie lekkie wózki spacerowe są dostępne na rynku?

Wielu producentów ma dziś w ofercie lekkie spacerówki – takie, które z łatwością mieszczą się w bagażniku auta oraz są łatwe do przewożenia.

Takie poręczne wózki to między innymi:

  • espiro axel,
  • Baby Jogger city mini, city mini zip,
  • Cybex priam, Babyzen Yoyo,
  • Peg Perego selfie,
  • Kinderkraft allroad i wiele innych.

Waga takich wózków sprawia, że można używać ich na co dzień, jak i w podróży. Są to więc wózki niezwykle uniwersalne, a przy tym komfortowe i przyjazne dziecku. Nawet drobne osoby poradzą sobie ze złożeniem takiego wózka za pomocą jednej ręki.

Warto także nadmienić o szerokiej gamie modeli o ciekawym wzornictwie. Dziś design i estetyka są równie ważne co funkcjonalność. Producenci przygotowali modele, które zaspokoją gust każdego rodzica – od gładkich i jednokolorowych wózków po kwieciste czy kolorowe modele.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%