› bieżące
13:34 / 21.10.2013

Wpływ palenia tytoniu na proces starzenia się skóry człowieka

Wpływ palenia tytoniu na proces starzenia się skóry człowieka

Palenie tytoniu, oprócz ekspozycji na promieniowanie UV, jest głównym czynnikiem odpowiadającym za proce starzenia się skóry, którego swoistym markerem jest tworzenie się zmarszczek. Pierwsze obserwacje sugerujące zależność między paleniem, a przedwczesnym rozwojem zmarszczek oraz przyspieszeniem się starzenia skóry, pojawiły się już w XIX wieku.

Palenie średnio 20 papierosów dziennie, przyspiesza fizjologiczny proces starzenia się skóry o około 10 lat.

Starzenie się skory i innych narządów jest wypadkową dwóch procesów:
-genetycznych, którego nie można uniknąć
-zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe, takie jak palenie tytoniu,
długotrwała ekspozycja na słońce,
alkohol, narkotyki, niewłaściwa dieta;

Dym tytoniowy jest źródłem wolnych rodników, a wolne rodniki uszkadzają kolagen, są także odpowiedzialne za powstawanie starczych plam barwnikowych. U osób palących tytoń dochodzi do uszkodzenia elastyny, do zmniejszenia ilości włókien kolagenowych. Dodatkowo składniki dymu tytoniowego wykazują działanie antyestrogenowe, przez co u palących kobiet w okresie pomenopauzalnym nasilają niekorzystny wpływ na skórę.

U tych pacjentek wcześniej pojawia się ścieńczenie i suchość skóry, skóra staje się bardziej podatna na urazy. Skóra osób palących najczęściej jest sucha i szorstka, blada z szarym odcieniem, o zmniejszonej elastyczności, zmniejszonej odporności na urazy, z przebarwieniem, pojawiają się na niej bruzdy, między którymi skóra jest nadmiernie pogrubiała. Powstaje charakterystyczny obraz twarzy osoby palącej tytoń.

Badania naukowe dowiodły, że u osób palących w przedziale wiekowym40-49 lat na skórze istnieje tyle samo zmarszczek, co u osób niepalących o 20 lat starszych. Osoby palące papierosy, wykonując wielokrotnie w ciągu dnia przez wiele lat charakterystyczny ruch ust podczas wciąganie dymu papierosowego do dróg oddechowych, powodują tym samym specyficzne ułożenie ust(jak do gwizdania), doprowadzając do nadczynności mięśnia okrężnego ust i utrwalenia zmarszczek nazywanych zmarszczkami palacza.

Zmarszczki te są pionowe, o nieregularnym rozłożeniu, głębokości i długości, czasami cienkie i liczne, w innym przypadku głębokie i niezbyt liczne. Zaprzestanie palenia tytoniu i ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV o podstawowe zalecenia dla pacjentów palących tytoń i chcących spowolnić procesy starzenia się skóry, jak i całego ciała. Odpowiednia pielęgnacja skóry pełni ważną rolę w utrzymaniu jej dobrej kondycji. Na rynku kosmetycznym istnieje ogromny wybór preparatów przeciwstarzeniowych. Wybór odpowiedniego kosmetyku zależy nie tylko od wieku pacjenta, ale także od stanu i potrzeb skóry.

Kosmetyki przeciwstarzeniowe najczęściej zawierają: witaminę C, pochodne witaminy A, antyoksydanty (witamina A,C i E, koenzym Q 10,filtry UVA i UVB, substancje wpływające na poziom nawilżenia skóry.

W moim gabinecie medycyny estetycznej Anetta Oszwa wykonywane są zbiegi zmniejszające oznaki starzenia się skóry, takie jak: peelingi chemiczne, iniekcje kwasu hialuronowego , toksyny botulinowej. Procedury te, stosowane regularnie , zdecydowanie mogą spowolnić procesy starzenia się skóry, poprawić jej kondycję, a co za tym idzie, wygląd i samopoczucie pacjenta.

Gabinet medycyny estetycznej Anetta Oszwa
http://medycyna-estetyczna.elblag.net/
 

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%