Wracają do Elbląga każdej wiosny
fot. Ireneusz Rupniewski/archiwum CSE "Światowid"
Przed nami XIX edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?, który w tym roku rozpocznie się 20 marca i potrwa trzy dni. O przygodzie z recytacją, festiwalowych emocjach i uczestnikach wydarzenia rozmawiamy z konferansjerką - Moniką Kowalczyk-Kogut.
- Jesteś niejako twarzą elbląskich Festiwali „Światowida". Wiem, że kiedyś stałaś w gronie uczestników...
- Z Festiwalem jestem od jego początków. Na pierwszy przyjechałam jako początkująca recytatorka i zdobyłam, ex equo z Dominiką Figurską z Elbląga, pierwszą nagrodę. W kolejnych latach też przyjeżdżałam jako uczestnik i zwykle znajdowałam się w gronie laureatów. To był dla mnie zawsze ważny konkurs i ważne miejsce.
- Który to już rok będziesz prowadziła Festiwal?
- Prowadzę Festiwal chyba od czwartej edycji, z małą przerwą - wydaje mi się, że przez te wszystkie lata opuściłam go tylko raz albo dwa, gdzieś na przełomie wieków.
- Czym kolejne edycje różnią się od siebie?
- Kolejne edycje różnią się od siebie głównie uczestnikami - z imprezami tego typu jest tak, że ci sami uczestnicy przyjeżdżają często przez kilka kolejnych lat, co świadczy o tym, że chcą wracać, podoba im się atmosfera i klimat. Ale z każdym rokiem stają się bardziej dojrzali, zmieniają się, pokazują swoje nowe oblicza, widać progres w ich rozwoju artystycznym. Często zdarza się, że później zdają do szkół artystycznych - aktorskich czy wokalnych i pojawiają się na Festiwalu w roli gwiazd.
- Masz swoich faworytów?
- Czy mam faworytów... Mam oczekiwania. Część uczestników znam, zawsze pojawiają się nowe twarze, a ja oczekuję, że ich występy będą dla mnie przeżyciem, że będę mogła ich zapamiętać dzięki temu, co chcą przekazać widzom i słuchaczom ze sceny. Zawsze liczę na duże i dobre wrażenia artystyczne. I zwykle udaje się to udaje osiągnąć.
- Jakie emocje towarzyszą takim występom? Uczestnicy festiwali występują przed doświadczonymi jurorami, a za kulisami wspierają się wzajemnie, czy jest ostra rywalizacja?
- Emocje są nierozerwalnie związane z występami scenicznymi, przecież pokazujemy siebie - dajemy tekstom czy piosenkom swój głos, swoją twarz, swoje ciało i swoje emocje, uczucia, w jakiś sposób odkrywamy swoje wnętrze przed szeroką publicznością. Tego nie można zrobić bez emocji. Każdy wykonawca zmaga się z tym sam, ale uczestnicy wzajemnie raczej się mobilizują i wspierają, poza sceną często się przyjaźnią, spotykają i lubią. Dzięki temu tworzy się też atmosfera Festiwalu, dla której wracają do Elbląga każdej wiosny.
Patronat honorowy nad XIX Ogólnopolskim Festiwalem Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? objęli: Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga
Sponsorzy Główni: Grupa LOTOS oraz ALSTOM Power Sp. z o.o.
Sponsorzy - Grupa ENERGA, Kasa Stefczyka, Hotel Anders w Starych Jabłonkach, Paters Producent Galanterii Skórzanej, Perfect ubezpieczenia Stanisław Jasina, Arbiter Hotel, Grupa Żywiec - Browar w Elblągu.
Partnerzy: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Narodowe Centrum Kultury